Inwestycje i oszczędności, Srebro, Złoto

Inwestycje w złoto: sztabki czy monety?

paź 17,2016  0

Każdy początkujący inwestor zadaje sobie podobne pytania. Inwestycje tradycyjne czy alternatywne? Długo- czy krótkoterminowe? Odpowiedź na jedno pytanie, generuje co najmniej kilka kolejnych. Nie inaczej jest w przypadku złota. Jeden z podstawowych dylematów na początku przygody z tym kruszcem to wybór między sztabkami a monetami. Która z form jest lepsza? A może nie ma to żadnego znaczenia?

bullionCena zarówno monet, jak i sztabek zależy przede wszystkim od rynkowej wartości złota. Inwestycje detaliczne (zaliczamy do nich zakupy do 20-30 uncji) to dobre pole do zakupu monet inwestycyjnych, chociaż są one droższe od sztabek. Monety mają jednak tę przewagę, że są łatwiej zbywalne. Zdecydowanie prościej jest też sprawdzić, czy nie zostały podrobione.

Gdy decydujemy się na większe inwestycje, bardziej opłacalne będą sztabki. Do wyboru mamy wówczas sztabki jednouncjowe, ale i znacznie mniejsze, pięcio- czy nawet jednogramowe. Stawiasz na większe zakupy? Wybieraj sztabki o większej masie: 100-, 250- i 1000-gramowe. Kupując taką sztabkę zapłacisz mniej więcej tyle, ile kosztuje małe mieszkanie (ok. 170 tys. zł). Równowartość nieruchomości mieszcząca się w dłoni? Fascynujące. Monety mają jednak nad sztabkami tę przewagę, że łatwiej je przewozić – nie budzą wątpliwości służb kontrolnych lotnisk.

Bez względu na to, którą formę złota wybierzemy, pamiętajmy o właściwym miejscu zakupu. Jeśli do przedsięwzięcia podchodzimy poważnie (a gdy mowa o złocie, trudno o inwestycje „dla zabawy”), kupujmy w zaufanych, znanych sklepach (oferujących produkty od największych światowych mennic). Wszelkie jakkolwiek podejrzanie wyglądające punkty sprzedaży nawołujące do skorzystania „z jedynej w swoim rodzaju okazji” traktujmy z właściwą rezerwą i dla bezpieczeństwa trzymajmy się od nich z daleka.

Przed zakupami zapoznaj się z charakterystyką interesujących Cię produktów, np. ze znakami rozpoznawczymi najpopularniejszych monet bulionowych. Każda prawdziwa moneta ma ponadto certyfikat autentyczności, stanowiący dodatkową gwarancję, że Twoja inwestycja jest wartościowa.

 

Rekomendacja od LBMA na wagę złota

1362483505ukf
Previous
superman

A Ty? Czy jesteś superbohaterem swoich finansów?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD