Numizmatyka, Srebro, Strona główna, Złoto

Współczesne projekty monet

paź 19,2016  0

Monetami posługujemy się każdego dnia, a ich wygląd nie jest nam obcy. Ale czy na pewno? Przygotowanie zarówno awersu, jak i rewersu to bardzo czasochłonny proces, a każda strona monety jest opracowywana z największą starannością i niezwykła precyzją.

money-1255667_1280Współczesne projekty monet rysowane są tuszem na desce kreślarskiej. Dzięki temu artysta może oddać każdy detal, jednakże przygotowanie ostatecznej wersji wiąże się z wieloma poprawkami i konsultacjami z urzędnikami państwowymi. To zadanie jest powierzanie wyłącznie najwyższej klasy specjalistom. Angażowani są bowiem najlepsi historycy sztuki, kustosze muzeów czy nawet ichtiolodzy i botanicy. Wszystko musi być zgodne z rzeczywistością. Jako inspirację często wykorzystuje się rzeźby, dzieła sztuki, zdjęcia i symbole, które muszą tworzyć harmonijną całość z nominałem i kształtem tworzonej monety oraz zastosowaną czcionką.

Gdy projekt został ostatecznie zaakceptowany, trafia do rąk własnych rzeźbiarza. Ten przygotowuje makietę monety w glinie modelarskiej bądź plastelinie, jednak ma ona większe rozmiary niż oryginał. Następnie wykonywany jest odlew gipsowy, na który w razie potrzeby nanosi się drobne poprawki przy pomocy wierteł dentystycznych. Jeśli wzorzec zostanie zaakceptowany, można przerobić go na twardą chromowo-niklową matrycę. Ta umieszczana jest w obrotowym urządzeniu tnącym i wycinana we właściwych rozmiarach przy użyciu ostrego nożyka na podstawie rysunku z matrycy. Ten etap może zająć nawet 72 godziny, ponieważ wymaga ogromnej dokładności. Ponadto jest on nieustannie kontrolowany i porównywany z projektem za pomocą specjalnego szkła powiększającego.

Przygotowany wzór na stemplu wzorcowym przenoszony jest na stemple robocze w negatywie. Odbija się go na gładkim stemplu prasą, której nacisk jest równy 400 tonom. Po zakończeniu obróbki tokarskiej i karbowaniu, miękki stempel jest utwardzany fizycznie i chemicznie. Po 12 godzinach metalowy stempel jest chłodzony w specjalnym roztworze, dzięki czemu staje się niezwykle twardy i odporny na ścieranie. Na koniec stempel poddawany jest ręcznemu wygładzaniu i polerowaniu dzięki drobnym diamentom.

W ten właśnie sposób powstają perfekcyjnie gładkie stemple. Dopiero wówczas, można zacząć wytwarzanie monet docelowych. Któż by pomyślał, że stworzenie monet, trafiających do naszych portfeli, może być aż tak czasochłonne…

 

Metalor – XIX-wieczna inwestycja

3b_5_18
Previous
1360236220vuc

Sztabkowe inwestycje

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD