Numizmatyka, Srebro

Kogut – czujny strażnik poranka i roku 2017

lis 3,2016  0

Zwiastuje nadejście światła i rozpoczęcie nowego dnia. Czujny zwycięzca ciemności, który nieodłącznie kojarzy się też z walką, kłótnią i gniewem. Oto najpowszechniej znana symbolika koguta, czyli według kalendarza chińskiego zwierzęcia-patrona 2017 roku. Bo choć do końca roku bieżącego zostało jeszcze dobrych kilka tygodni, to w sprzedaży już jest srebrna moneta Rok Koguta, wydana przez Kanadyjską Mennicę Królewską.

kogutSymbolika koguta w światowej kulturze jest bardzo bogata, ale koncentruje się głównie wokół czujności i punktualności. Równie ważnym skojarzeniem z kogutem jest męska witalność. Dawniej wyznawcy judaizmu wykorzystywali koguty podczas ceremonii zaślubin. Niesiono je przed parą młodą jako znak płodności. Podarek w postaci koguta wyrażał życzenie licznego potomstwa. W mitologii rzymskiej był on ponadto atrybutem Merkurego, boga handlu. Ze względu na okazały ogon i grzebień w intensywnie czerwonym kolorze kojarzono go również z ogniem i błyskawicą.
Jeśli chodzi o Chiny, czyli ojczyznę kalendarza, o którym mówimy, to tu kogut służył także jako zwierzę ofiarne. W obrzędach inicjacyjnych składano ofiary z ptaków biało upierzonych. Był to znak końca życia i rozpoczęcia nowego. W wielu kulturach kogut rozganiający ciemności utożsamiany był z pogromcą demonów i wszelkich złych mocy. Z drugiej jednak strony… kogut kojarzył się też z czarną magią, głównie w chrześcijaństwie. Wierzono, że potępione dusze przybierają postać czarnego koguta oraz że ptak ten jest niczym koń dla diabłów i czarownic. Z takim obrazem spotykamy się nawet w literaturze – na czarnym kogucie jeździli Twardowski i Faust.

W kalendarzu chińskim z pewnością ujęto jedynie te pozytywne cechy i skojarzenia z kogutem. W końcu to patron, a więc sprzymierzeniec! Wystarczy zresztą spojrzeć na kanadyjską monetę Rok Koguta. Czy ten ptak może być nieprzyjazny? Poza tym w tle widoczne jest wschodzące słońce, kogut został tu więc połączony ze swoją najbardziej charakterystyczną rolą – staniem na straży poranka. Moneta jest już ósmą odsłoną serii prezentującej zwierzęta lunarnego kalendarza chińskiego. Na rewersie srebrnej monety znajduje się rzeczony ptak, słońce oraz słowo „kogut” zapisane chińskim znakiem. Na awersie tej 15-dolarówki tradycyjnie widnieje królowa Elżbieta II, czyli władczyni Kanady.

Czy w 2017 roku pragniesz rozpocząć nowe życie? A może po prostu chcesz, by w przyszłym roku każdego poranka witało Cię optymistyczne słońce? Moneta Rok Koguta powinna więc znaleźć się w Twojej kolekcji!

 

Sztabkowe inwestycje

1360236220vuc
Previous
3b_5_8

Moneta świecąca w ciemności? Tak, to możliwe!

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD