Inwestycje i oszczędności

Pozytywna zmiana: waloryzacja emerytur i rent od marca 2017

lis 8,2016  0

Emerytury wzrosną. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 marca przyszłego roku rozpocznie się wypłacanie zwaloryzowanych emerytur i rent. Stawką minimalną ma być 1000 zł. Dotąd najniższe świadczenia emerytalne, renty rodzinne oraz z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosiły niecałe 883 zł. Pozytywna zmiana?

17300598911_a0d47c6a9f_bJeśli chodzi o emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) oraz świadczenia „mundurowe”, mają one wzrosnąć o 0,73 proc. Osoby, które nabyły prawo do najniższego gwarantowanego świadczenia, otrzymają emerytury większe o 10 zł. Z tytułu częściowej niezdolności do pracy będą teraz wypłacane świadczenia zwiększone o 7,50 zł. Podwyższenie najniższej emerytury do tysiąca złotych w praktyce przełoży się na emerytury w wysokości 50 procent minimalnego wynagrodzenia.

Kto skorzysta z podwyżek? Przewidziane są one dla najuboższych. To grupa ok. 800 tysięcy emerytów i rencistów z FUS, 350 tysięcy emerytów i rencistów KRUS oraz 285 tysięcy rencistów socjalnych. Obowiązujące aktualnie zasady waloryzacji zakładają, że wszystkie świadczenia ulegną podwyższeniu o ten sam procent. Większa emerytura czy renta to wyższa podwyżka. Zgodnie z tą zasadą najniższe emerytury, renty rodzinne i z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosłyby zaledwie o 6,44 zł. Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy byłby zaś większe tylko o 4,94 zł. Jak podaje Centrum Informacji Rządowej, świadczenia wypłacane poniżej 1369,86 zł miesięcznie ulegną zwiększeniu w stopniu większym, niż gdyby przeprowadzać waloryzację opartą na aktualnych zasadach.

Aż chce się powiedzieć – nareszcie jakaś zmiana na lepsze! Pytanie tylko: na jak długo? I czy podwyżka właśnie na taką skalę może sprawić, że dodatkowy plan oszczędnościowy nie będzie już potrzeby…?

 

Moneta świecąca w ciemności? Tak, to możliwe!

3b_5_8
Previous
money-1477064_1280

Bimetalizm i jego rola w historii

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD