Numizmatyka, Srebro, Złoto

Bimetalizm i jego rola w historii

lis 9,2016  0

Złoto i srebro od najdawniejszych czasów są cenione na rynku międzynarodowym. Choć zarówno ich wartość, jak i znaczenie niejednokrotnie się zmieniały, nie ulega wątpliwości, że kruszce te zawsze były traktowane wyjątkowo. Oprócz służenia za materiał na biżuterię i inne przedmioty codziennego użytku, brały czynny udział w obiegu pieniężnym.

money-1477064_1280Systemów monetarnych w dziejach ludzkości było naprawdę sporo, jednakże bimetalizm odegrał szczególną rolę w historii. W tym przypadku dwa wspomniane kruszce (złoto i srebro) miały charakter obiegowej monety. Co za tym szło? Otóż pieniądze wybijane z obu metali, mogły być równorzędnie wykorzystywane w celach płatniczych, a cena każdego z nich była określona w zezwoleniu na wybijanie pieniędzy na rachunek prywatny. Bimetalizm opierał się na ustawowej relacji metal względem siebie, niestety rynek niekiedy rządził się swoimi prawami. Jeśli okazywało się, że w rzeczywistości relacja tych metali jest zupełnie inna, pieniądz, którego wartość była akurat wyższa, był oszczędzany (tezauryzowany) i posługiwano się aktualnie tańszym kruszcem.

Omawiany system monetarny zaczął funkcjonować w Europie w II połowie XIII wieku, jednakże w Polsce wprowadzono go dopiero w 1528 roku. Wcześniej posługiwano się już na Świecie srebrnymi monetami, które nazywano „groszami”. Na terenie naszego kraju używano od początku XIV wieku groszy czeskich. Bimetalizm diametralnie wpłynął na ówczesny system monetarny i całkowicie go zdominował. Utrzymał się na świecie przeszło 600 lat i pewnie trwałby jeszcze długo, gdyby nie wprowadzenie pieniądza papierowego w obieg. Ten krok miał miejsce w 1794 roku i był początkiem kolejnej rewolucji. Pieniądz papierowy zaczął nabierać coraz większego znaczenia i spora część państw w XIX wieku zrezygnowała z systemu bimetalicznego. Niektóre narody zaczęły brać pod uwagę wyłącznie cenę złota.

Całkowity upadek systemu bimetalicznego nastąpił na początku XX wieku, ale w niektórych państwach jeszcze do niedawna obowiązywał parytet złotowy.

 

Pozytywna zmiana: waloryzacja emerytur i rent od marca 2017

17300598911_a0d47c6a9f_b
Previous
e-learning-1367419_960_720

Boisz się inwestycyjnego ryzyka? Zmniejsz je!

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD