Inwestycje i oszczędności

Boisz się inwestycyjnego ryzyka? Zmniejsz je!

lis 14,2016  0

Nietrudno zauważyć, że większość z nas woli mieć mniej, ale pewnych dóbr, zamiast wiele, ale obarczonych ryzykiem straty. Ucieczka od poczucia zagrożenia to nasz naturalny odruch, więc tendencja jest zrozumiała. Z drugiej jednak strony, gdyby wszyscy ulegali temu samozachowawczemu instynktowi, nie byłoby na świecie wielkich inwestorów i ludzi finansowego sukcesu. Inwestowanie może być całkiem przyjazne, wystarczy trochę wiedzy, jak zminimalizować związane z nim ryzyko.

e-learning-1367419_960_720Przede wszystkim im więcej posiadasz informacji o przedmiocie Twoich inwestycji, tym precyzyjniej możesz ocenić idące w parze z inwestycją ryzyko. Czytaj, oglądaj, przeglądaj analizy, raporty, bieżące doniesienia z przeróżnych źródeł – nie tylko te publikowane w poczytnych branżowych mediach, ale także te pisane przez niszowych publicystów i blogerów spoza głównego nurtu. Dzięki temu zyskasz możliwie najszerszą perspektywę.

Niestety, nie do wszystkich danych da się dotrzeć. Pewne informacje, np. o danej spółce, w którą chcemy zainwestować, będą poufne, ściśle chronione przed rozpowszechnieniem. Trudno jest też sprawdzić np. to, czy związki zawodowe nie szykują się czasem do strajku, co mogłoby radyklanie obniżyć wartość spółki. Na szczęście możemy się wspomóc innymi sposobami.

Planujmy długoterminowe inwestycje. Jeśli jesteśmy konsekwentni i w dłuższej perspektywie inwestujemy w te same aktywa, mamy szansę na zysk. Kluczem do sukcesu jest trzymanie emocji na wodzy i przyjmowanie ewentualnych spadków z chłodną rezerwą. Podobnie w przypadku nagłych wzrostów cen, które również mogą być tylko chwilowe. Ważny będzie ostateczny wynik, czyli bilans dodatni po latach inwestowania.

Kolejna zasada: systematyczność. Kupujmy ten sam typ aktywów w równych odstępach czasu. W praktyce będzie to oznaczać, że raz zakup będzie kosztować więcej, raz mniej, ale zysk policzymy przecież od średniej ceny zakupu.

Konsekwencja i długoterminowość nie wykluczają też opcji dywersyfikowania aktywów. Inwestowanie wszystkich środków np. wyłącznie w sztukę to błąd. Jeśli stawiamy na inwestycje alternatywne, to wybierajmy kilka możliwości, np. złoto inwestycyjne, monety, alkohole (zależnie od wiedzy o danych aktywach). Dywersyfikacja zmniejsza ryzyko straty. Jeśli nie poszczęści nam się z jedną inwestycją, zawsze pozostają nam dwie czy trzy inne.

 

Bimetalizm i jego rola w historii

money-1477064_1280
Previous
toi_250kg_gold_bar

Czy wiesz, że… czyli złote ciekawostki

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD