Złoto

Czy wiesz, że… czyli złote ciekawostki

lis 15,2016  0

Jak powszechnie wiadomo, złoto to symbol bogactwa i luksusu, który towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Już w starożytności wiele kultur przypisywało mu boskie pochodzenie. To jedna z ciekawostek, które sprawiły, że złoto jest uważane za wyjątkowy metal szlachetny, traktowany jako opłacalny – a zarazem uniwersalny – środek płatniczy, pożądany na całym świecie. Ponadto, skrywa wiele tajemnic i ciekawostek, którymi chcemy się dzisiaj podzielić.

1. Żeby wyprodukować sztabkę złota o wadze jednej uncji (tj. 31,1 gramów), potrzeba aż… 38 godzin (!), 1400 litrów wody (!!) oraz energię równoważną zapotrzebowaniu dużego domu na cały tydzień (!!!).

toi_250kg_gold_bar2. Największa sztabka złota (na zdjęciu) o najczystszej z możliwych prób (999,9), która znajduje się w Japonii, waży aż… 250 kilogramów, a jej długość sięga 40,5 centymetra.

3. Wydawać by się mogło, że najwięcej złota można spotkać w USA. Nic bardziej mylnego. Uważa się, że najwięcej – nawet 10 miliardów ton – znajduje się w… oceanach!

4. Może trudno w to uwierzyć, ale złoto jest jadalne. W niektórych azjatyckich krajach jest składnikiem sałatek owocowych, galaretek, a nawet występuje jako dodatek do herbaty czy kawy. To się nazywa złote śniadanie. Od razu stawia na nogi! Co więcej, dawniej w Indiach sądzono, że spożywanie złota przyczyni się do lewitacji. Równie kreatywni są Europejczycy, którzy płatki złota umieszczali w butelce z alkoholem. Kojarzycie Goldwasser? No właśnie.

5. Nawet 80% złota na świecie w dalszym ciągu znajduje się… pod ziemią.

6. Złoty medal olimpijski to mit. Ostatni raz były one w całości ze złota ponad 100 lat temu podczas Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie w 1912 roku. Dzisiaj medale są tylko pozłacane (jak na zdjęciu).

7654484286_bc87286b65_b

7. Testerzy lodów wykorzystują łyżki ze złota, aby pozbyć się jakichkolwiek innych smaków.

8. 24-karatowe złoto stosowane jest w… kosmetologii jako jedna z metod likwidowania zmarszczek. Po złotych zabiegach skóra jest rozświetlona i jedwabista.

9. Czyste złoto jest tak miękkie, że można je bez problemu formować rękami.

10. Z jednej uncji złota jesteśmy w stanie zrobić nawet 100-kilometrowy drut!

 

Boisz się inwestycyjnego ryzyka? Zmniejsz je!

e-learning-1367419_960_720
Previous
bez-tytulu

Sztabki Chroń Naturę Twoim osobistym talizmanem

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD