Złoto

Złoto kolejny raz udowadnia swoją siłę w niepewnych czasach

gru 20,2016  0

Choć wygrana Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich oczywiście była w pewnym stopniu prawdopodobna, cały świat zareagował na nią wielkim zaskoczeniem i… przerażeniem. Scenariusz w pierwszydonald_trump_8566730507_2ch godzinach po ogłoszeniu sondażowych wyników, kto został 45. prezydentem USA, okazał się analogiczny do sytuacji po Brexicie. Kursy walut i ceny akcji poszybowały w dół, a na wartości bardzo szybko zaczęło zyskiwać złoto. Inwestorzy po raz kolejny pokazali, że żółty kruszec jest dla nich bezpieczną przystanią w chwilach rynkowej niepewności.
W środę 9 listopada złoto zdrożało o 4 procenty w ciągu zaledwie kilku minut od momentu, w którym wyjaśniło się, kto wygra wybory. Cena podskoczyła z 1270 do 1327 dolarów za uncję. Wcześniej ceny złota były stabilne, okresowo notowały nawet drobne spadki (znaczna część inwestorów wierzyła, że zwycięży jednak Clinton). Skoro tylko szala zwycięstwa przechyliła się na stronę kandydata Republikanów, świat rozpoczął szybkie lokowanie środków w złocie.

Skąd poczucie, że nastały niepewne czasy? Donald Trump to kontrowersyjna osoba i świat jego prezydenturę widzi w czarnych barwach. Możliwy jest konflikt z sąsiadem USA, Meksykiem, bo Trump zamierza negocjować istniejący między nimi Układ o Wolnym Handlu, albo nawet z niego wystąpić. Bezpieczna nie może czuć się także Japonia. Nowy prezydent chce bowiem ukrócić nieuczciwe praktyki handlowe, jakich jego zdaniem dopuszcza się ten kraj. Pod znakiem zapytania stanie także utworzenie strefy wolnego handlu z Unią Europejską. Poza tym prezydent-elekt zapowiedział, że w ciągu pierwszych stu dni swojej prezydentury cofnie wszystkie decyzje swojego poprzednika. Radykalne i pewnie nie do końca realne, ale brzmi wystarczająco złowieszczo, by zwiększyć inwestycyjną ostrożność. W takich sytuacjach złoto zyskuje na wartości, a inwestorzy z nim związani zarabiają.

Wobec tak wrogiego nastawienia Trumpa do wolnego handlu nie może dziwić strach na rynkach finansowych i odwrót do inwestycji w tradycyjne aktywa. Analitycy stwierdzili wręcz, że wybór miliardera Trumpa to jeden z najpoważniejszych czynników ryzyka dla światowej gospodarki! W 20-punktowej skali intensywność zagrożenia została oceniona aż na 12 punktów. Groźniejsze są jedynie „druga zimna wojna” wywołana interwencjami Rosji na Ukrainie i w Syrii, postępujące spowolnienie gospodarki Chin, konflikty między państwami UE, kryzys zadłużenia w krajach rynków wschodzących czy możliwy rozpad strefy euro.

Tagi:

 

Sztabki Chroń Naturę Twoim osobistym talizmanem

bez-tytulu
Previous
zestaw2

Nie masz pomysłu na świąteczny prezent? Postaw na srebro!

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD