Numizmatyka, Złoto

The Perth Mint – australijski synonim jakości

gru 23,2016  0

Jeśli chcesz mieć gwarancję, że kupujesz monety i złote sztabki najwyższej jakości, a prowadzone przez Ciebie inwestycje w kruszce są bezpieczne, powinieneś wybierać produkty od najbardziej uznanych mennic. Jedną z nich jest Perth Mint, jedna z najstarszych istniejących dotąd mennic w Australii. To właśnie ona bije słynnego na cały świat Kangura! Co jeszcze warto wiedzieć o The Perth Mint Australia?

pmt_logoSłynna australijska mennica została otwarta w roku 1899, a więc już ponad 117 lat temu! Jej budowę rozpoczęto zaledwie dwa lata wcześniej w związku z odkryciem złóż złota w Coolgardie i Kalgoorie, dwóch miastach w Australii Zachodniej, około 600 km od Perth. Rzeczona mennica była tak naprawdę kolejnym, bo trzecim już w tym czasie oddziałem Mennicy Królewskiej. Mennica w Sydney to pierwszy jej oddział poza granicami Imperium Brytyjskiego. Działała w latach 1855-1926. Drugi oddział powstał w 1872 w Melbourne i działała do roku 1967. Z czasem jednak mennice w Sydney i Melbourne zostały zamknięte (mennicę z Melbourne przeniesiono do Canberry jako Royal Austrialian Mint), a po dziś dzień funkcjonuje właśnie ten najmłodszy oddział w Perth.

The Perth Mint znana jest także jako Gold Corporation i przerabia około 60 procent wydobywanego w Australii złota. Mennica była wręcz skazana na sukces – Australia słynie ze złota, które zaczęto tam wydobywać już w 1981 roku. Do kwietnia roku 1990 rafinacją złota zajmowano się w pomieszczeniach na ulicy Hay Street. Później procesy z tym związane przeniesiono do nowoczesnego zakładu w Newburn. Mennica wybiła w latach 1899 i 1931 przeszło 106 milionów Suwerenów oraz 735 tysięcy Półsuwerenów jako walutę dla Australii i całego Imperium Brytyjskiego. Między rokiem 1940 a 1964 mennica wyprodukowała setki milionów pensówek i półpensówek. W 1946 zrealizowała natomiast zamówienie na 1,3 mln szylingów. Produkcja wzrosła jeszcze bardziej, gdy Australia w 1966 roku zmieniła system pieniężny na dziesiętny – do roku 1973 mennica wyprodukowała 829 milionów 2-centówek i 26 milionów 1-centówek.

Za ojca-założyciela The Perth Mint uważa się Sir Johna Forresta, pierwszego premiera Australii Zachodniej, geodety i odkrywcy, wizjonera, który dostrzegał znaczenie złota dla rozwoju gospodarki swojego stanu. To on lobbował w parlamencie brytyjskim za uruchomieniem kolejnego oddziału Mennicy Królewskiej.

Ostatnia większa inwestycja Mennicy miała miejsce w 2003 roku, kiedy uruchomiono bardzo nowoczesny zakład produkcyjny o powierzchni 8,4 tysięcy metrów kwadratowych. Wraz z dotychczasowym, starym budynkiem wzniesionym z wapienia stanowią symbol bogatej menniczej tradycji, która jest żywa do dziś.

The Perth Mint bije monety ze złota najwyższej próby. Nie bez przyczyny przecież zyskała miano mennicy pracującej w „najczystszym jak to tylko możliwe złocie”. Mennica w 1957 roku wytopiła tabliczkę w złocie najwyższej próby 999,999! Jakości produktów The Perth Mint nie da się zakwestionować. A co dziś znajduje się w jej ofercie? Oprócz wspominanego już Kangura, oferuje także znaną Kookaburę, Serię Księżycowych Monet (a wśród nich monety przedstawiające chińskie znaki zodiaku), uroczą serię z księżniczkami Disneya, serię Skarby Świata, Orła Australijskiego, czy monetę z drugim po kangurze symbolem Australii – Koalą.

 

Nie masz pomysłu na świąteczny prezent? Postaw na srebro!

zestaw2
Previous
moscow-448006_960_720

Prawdziwie złoty skarbiec Rosji

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD