Złoto

Prawdziwie złoty skarbiec Rosji

sty 10,2017  0

Nie bez powodu złoto w Rosji nazywa się carskim metalem. Bank centralny tego mocarstwa regularnie powiększa jego zasoby, ale w minionym roku dokonał rekordowych zakupów. Rosja jeszcze nigdy nie kupiła tak dużych ilości złota w ciągu jednego miesiąca. „Złotym” miesiącem był październik, w którym Bank Rosji zakupił 40,4 tony żółtego kruszcu.

moscow-448006_960_720Rosja inwestuje w złoto już od bardzo dawna. Kruszec zgromadzony w skarbcu banku centralnego do początku listopada miał wartość 64,43 mld dolarów. W ciągu dziewięciu lat Rosja swoje zapasy powiększyła aż trzykrotnie. U progu 2007 roku w kremlowskim skarbcu znajdowały się 402 tony, na początku tego roku było to już 1207 ton kruszcu.

Jak rekordowy zakup z października prezentuje się na tle innych miesięcy? Różnica jest ogromna. Największe zakupy (ze stycznia i z sierpnia) są aż o 18,6 tony mniejsze! W każdym z tych miesięcy Bank Rosji zakupił bowiem po 21,8 tony. Kolejne miesiące to czerwiec z 18,7 tony, wrzesień i 15,6 tony oraz marzec wraz z kwietniem – 15,6 tony. W lutym były to 9,3 tony, w maju 3,1.

Rosja to „złoty kraj” także z innego powodu. W niedługim czasie może bowiem zostać liderem w światowym wydobyciu złota! Szacuje się, że do roku 2030 kraj osiągnie 400 ton rocznego wydobycia i wejdzie do grupy liderów w zakresie jego produkcji. Na 35. Międzynarodowym Kongresie Geologicznym w Kapsztadzie dyrektor generalny Rosgeologii Borys Michaiłow powiedział, że „realizowany w tym czasie jako zapas potencjał pozwala na zachowanie osiągniętego tempa wzrostu na okres co najmniej do 2050 roku”. Potencjał ten widoczny jest szczególnie na terytoriach obwodu magadańskiego i Republiki Sacha. Tamtejsze zapasy wynoszą ponad 30 procent wszystkich zapasów Rosji. Ponadto istnieje szansa, że w tych regionach znajdują się inne wielkie złoża surowców.

Tagi:

 

The Perth Mint - australijski synonim jakości

pmt_logo
Previous
blue-1283011_1280

Solidne fundamenty Unii Europejskiej

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD