Strona główna

Złoto również dla… muzułmańskich inwestorów?

sty 23,2017  0

Producenci złota nie mogą ostatnio być zadowoleni z sytuacji na rynku, bowiem podaż znacznie przewyższa popyt, w związku z tym liczą na zainteresowanie złotem ze strony… muzułmanów, którzy dotychczas nie mogli w nie inwestować, bowiem nie jest to zgodne z zasadami islamu.

sheik-1217958_960_720

Jeśli cała operacja zakończy się sukcesem (czytaj: prawo szariatu pozwoli na złote inwestycje), wtedy można się spodziewać, że spora część oszczędności wyznawców islamu zostanie skierowana w kierunku złota. Mówi się, że ich oszczędności oscylują w granicach 2000 mld dolarów. Światowa Rada Złota (WGC) szacuje, że na rynku złota może pojawić się nawet 1,5 miliarda (!) inwestorów z krajów muzułmańskich.

W związku z ogromnym wzrostem popytu na złoto, ceny mogą znacznie pójść w górę, więc polecamy nie zwlekać z jego kupnem. Późniejsza sprzedaż złota może być bardzo opłacalna.

Kontrowersje wzbudza zapis w prawie szariatu, mówiąc o złocie jako „elemencie Ribawi”, czyli przedmiocie, który nie może być częścią obrotu spekulacyjnego, zakładającego przyszłą i nieznaną wartość. Oprócz złota, „elementami Ribawi” są jeszcze: srebro, jęczmień, sól, pszenica i daktyle.

Nie oznacza to jednak, że Muzułmanie nie mogą posiadać złota. Prawo szariatu zakłada, że ten kruszec może występować jedynie w formie biżuterii. Zabrania się używania go jako waluty czy towaru, który można spieniężyć. Takie inwestycje określane są jako bardzo ryzykowne i traktowane jako firma hazardu, który jest kategorycznie zakazany wyznawcom islamu.

Ostatni tak wyraźny wzrost popytu na złoto odnotowano w 2011 roku wskutek masowych zakupów z Chin. Miało to związek z interwencją władz, które od dwóch lat namawiały do inwestowania w złoto. W efekcie – a od tamtego czasu minęło 5 lat – Chiny zajmują pierwsze miejsce w światowym rankingu największych konsumentów tego kruszcu. Niewykluczone, że jeden z krajów muzułmańskich zajmie miejsce na szczycie kosztem Chin.

 

Jak powstała Unia Europejska?

air-936074_1280
Previous
krainalodu

Królowa Lodu na pierwszej monecie serii Kraina Lodu Disney’a

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD