Złoto

Walka o złoto Scytów trwa

lut 10,2017  0

O Rosji w kontekście złota mówi się ostatnio bardzo dużo. Całkiem niedawno pisaliśmy o zakupie pokaźnych ilości tego kruszcu przez rosyjski bank centralny, teraz głośno zrobiło się o walce Rosji o przejęcie złota Scytów. Co to za sprawa?

4155359477_e8019a956e_bChodzi o kolekcję eksponatów scytyjskich znajdujących się na wystawie w Amsterdamie. Ozdoby pochodzą z czterech muzeów na Krymie i jednej placówki z Kijowa. W sumie to 583 sztuki eksponatów. Do Amsterdamu trafiły przed trzema laty, bo wówczas organizowana była tam wystawa „Krym – złoto i sekrety Morza Martwego”. Sprawa przeszłaby pewnie bez echa, gdyby nie rosyjska aneksja Krymu, do której doszło około dwa miesiące później. Sąd w Kijowie nałożył areszt na kolekcję i eksponaty do tej pory nie powróciły z wyprawy do Holandii.

W wyniku tej sytuacji nowe władze Krymu pozwały Ukrainę do sądu. Przed kilkoma tygodniami (w grudniu ubiegłego roku) Sąd Okręgowy Amsterdamu ogłosił w końcu wyrok w sprawie. Uznał, że skoro Krym nie jest państwem suwerennym, to nie może poczuwać się do własności złota Scytów. Dlatego też decyzję o miejscu przebywania eksponatów może wydawać jedynie sąd na Ukrainie.

Władze Krymu się nie poddały – złożyły w Amsterdamie apelację. Ministerstwo kultury Rosji podpisało nawet umowę z kolegium adwokatów, którzy zawalczą o przejęcie złota. Wiązało się to z koniecznością zwiększenia wydatków Kremla na dalsze prowadzenie sprawy. Jaka jest zaś rzeczywista cena złota? W Holandii oszacowano ją na 10 mln euro. Jeśli wziąć jednak pod uwagę wartość historyczną kolekcji, to na pewno nie sposób przeliczyć jej na pieniądze.

Jeśli holenderski sąd nie zmieni swojego postanowienia, złote artefakty Krymu powędrują do Muzeum Narodowego w Kijowie. Władze Rosji są jednak przekonane, że wówczas kolekcja przepadnie, bo trafi do prywatnych kolekcji. Przed Krymem trudne zadanie, bo przeciwko Rosji opowiedziałaby się dziś większość europejskich sądów.

Tagi:

 

Częstochowa, Toruń, Wrocław, czyli… historia miast ukryta w kruszcu

sztabka_3978_a
Previous
pexels-photo

Polacy na emeryturze. Jednak mogą dorabiać!

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD