Strona główna

Polacy na emeryturze. Jednak mogą dorabiać!

lut 13,2017  0

Rząd nie będzie wprowadzał żadnych ograniczeń w zakresie naszej pracy na emeryturze. Wątpliwości w tej sprawie na początku stycznia rozwiała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jeszcze w grudniu można było usłyszeć o tym, że rząd przyjął rekomendacje o ograniczeniach w dorabianiu do emerytury. Przepisy o możliwości uzyskiwania dodatkowych dochodów przez emerytów nie ulegną jednak zmianie.

pexels-photoSzefowa resortu zapewnia, że ograniczenia były tylko jednym z dyskutowanych tematów na etapie debat publicznych. Obecne prawo nie zakłada właściwie żadnych ograniczeń w tej kwestii i zgodnie z opiniami zarówno związkowców, jak i pracodawców oraz ekonomistów, taki stan rzeczy powinien zostać utrzymany. W przeciwnym razie nowa rzeczywistość doprowadziłaby tylko do poszerzenia się szarej strefy i tym samym zmniejszenia się wpływów do budżetu państwa.

Minister Rafalska w rozmowie ze stacją RMF FM wspomniała także o kwestii oskładkowania umów o dzieło. Taka zmiana dotyczyłaby osób w wieku produkcyjnym i z pewnością nie pozostałaby bez wpływu na ich plan oszczędnościowy na przyszłość. Zdaniem MRPiPS to projekt do rozważenia w przyszłości. Dziś nie ma na to dobrego momentu, bo najpierw czeka nas obserwacja reakcji rynku pracy na wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej. Chodzi o zbadanie, czy wówczas nagle nie dojdzie do zwiększenia się liczby zawieranych umów o dzieło, co byłoby sygnałem poszukiwania sposobów na obniżenie kosztów pracy.

Dziś na emeryturze pracuje ok. 370 tys. osób. Dla rynku pracy to bardzo ważna grupa społeczna. Ma doświadczenie i kompetencje, które młodzi pracownicy dopiero nabywają. Poza tym świadczenia emerytalne w naszym kraju są po prostu niskie i praca na emeryturze jest dla nas koniecznością, nie wyborem.

 

Walka o złoto Scytów trwa

4155359477_e8019a956e_b
Previous
GoldNuggetUSGOV

Najwięksi producenci złota

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD