Numizmatyka, Srebro, Złoto

Przodkowie strefy euro

lut 23,2017  0

Jedna waluta obowiązująca w wielu państwach dziś nikogo nie dziwi. Współcześnie euro używane jest w 25 krajach i jednoznacznie kojarzy się z Europą czy Unią Europejską. Strefa euro ma wielu zwolenników, jednak zdania są coraz bardziej podzielone. Czyżby zbliżał się kres europejskiej jedności? Jak to zwykle bywa – czas pokaże. Warto mieć bowiem na uwadze, że to nie pierwsza próba ujednolicenia waluty.

euro-1660456_1280Początków można szukać jeszcze w czasach świetności Imperium Rzymskiego. Wówczas w Europie używano przede wszystkim pieniędzy rzymskich. Co ciekawe aż do dziś niektóre odkrycia archeologiczne ujawniają obecność tych monet poza granicami wpływów dawnego Imperium. Odkryto je nawet na obecnych ziemiach Polskich czy Skandynawskich.

Średniowiecznie i renesansowe podejście do waluty niewiele ma wspólnego z jednością. Wówczas dążono głównie do utrzymania konkurencji walutowej, podobnie zresztą jak w niedawno minionych epokach.

Jednak inaczej sytuacja wyglądała od drugiej połowy XIX w. Wówczas w Europie panował ład, przypieczętowany na Kongresie Wiedeńskim, a pomimo konfliktów czy krótkotrwałych starć militarnych, współpraca na poziomie gospodarczym się zacieśniała. Podróże po kontynencie nie stanowiły większego problemu dla mieszkańców Europy, tym bardziej, że procedury paszportowe były coraz bardziej upraszczane.

Co prawda ówczesne stosunki narodów nie były aż tak przepełnione formalnościami jak współczesna Unia Europejska, ale państwa odczuwały ze sobą silną więź. Z tego względu podjęto próbę ujednolicenia systemu monetarnego. Pomysł utworzenia Łacińskiej Unii Monetarnej wyszedł od francuskiego cesarza Napoleona III. Choć wcześniej próbował tego dokonać zbrojnie jego stryj – Napoleon Bonaparte – on doprowadził do częściowego zjednoczenia kontynentu w sposób pokojowy. Ten system opierał się na bimetalizmie, który choć funkcjonował przez wiele lat, miał wiele niedociągnięć. Wkrótce znacząco wzrosło wydobycie złota i zaczęto wprowadzać do obiegu banknoty papierowe, które solidnie wstrząsnęły Łacińską Unią Monetarną. W krótkim czasie później wybuchła I wojna światowa, która była jedynie gwoździem do trumny tego systemu.

Współczesna strefa euro nie jest pierwsza, ale czy ostatnia?

 

Najwięksi producenci złota

GoldNuggetUSGOV
Previous
dukat

Najdroższa moneta polskich mennic

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD