Numizmatyka, Złoto

Najdroższa moneta polskich mennic

lut 24,2017  0

Ducatus znaczy ‘należący do księcia’. To dlatego w czasach panowania książąt środkiem płatniczym były właśnie dukaty. W Polsce takie monety określa się mianem czerwonych złotych. Bito je na naszych ziemiach od XVI do XIX wieku. Jeden z polskich dukatów przeszedł do historii jako najdroższa polska moneta. To sto dukatów Zygmunta III Wazy.

dukatStudukatówka wybita na polecenie króla z dynastii Wazów jest naprawdę okazała, ale w czasach dobrobytu Rzeczpospolita mogła sobie na takie pozwolić. Moneta waży 348,2 g, ma próbę 0,967, średnica wynosi 8 cm. Dukat nie należał do monet obiegowych – nominał stu dukatów wybito zaledwie w kilku egzemplarzach. Na jego awersie widnieje niezwykle szczegółowy rysunek profilu króla, który w 1621 roku wykonał jeden z najlepszych polskich medalierów – Samuel Amon z Gdańska.

Dukat Zygmunta III Wazy zachował się w trzech egzemplarzach. Jeden z nich całkiem niedawno został sprzedany. Podczas licytacji w domu aukcyjnym Stack’s w Nowym Jorku osiągnął rekordową cenę 1390 tysięcy dolarów (ceną wywoławczą było 750 tysięcy dolarów) i tym samym stał się najdroższą złotą monetą wśród polskich numizmatów. Moneta była jednak w rynkowym obiegu już wcześniej. Za 120 tysięcy dolarów sprzedała się w roku 1980, dziewięć lat później zaproponowano za nią aż 250 tysięcy dolarów, ale sprzedaż złota tym razem się nie powiodła.

Pozostałe dwa egzemplarze królewskiego dukata znajdują się w muzeach. Jedną (również studukatową) można zobaczyć w Muzeum Czapskich w Krakowie, druga (o nominale 40 dukatów) znalazła się na ekspozycji na warszawskim Zamku Królewskim.

Eksperci twierdzą, że cena, za jaką przed dziewięcioma laty sprzedał się dukat, nie jest niczym zaskakującym. Wzrost cen najbardziej wyjątkowych polskich monet zauważalny był bowiem już od kilku lat, a dukat Zygmunta III Wazy jest naprawdę efektowny.

 

Przodkowie strefy euro

euro-1660456_1280
Previous
images (1)

Indie – kraj złotych inwestycji

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD