Złoto

Indie – kraj złotych inwestycji

mar 6,2017  0

Złote podarunki to nic nadzwyczajnego – obdarowujemy się nimi na różne okazje, w różnych zakątkach świata. Spośród krajów świata pod tym względem zdecydowanie przodują Indie. Cenne złote upominki daje się tam bliskim na różne okazje, ale na śluby przede wszystkim. A ceremonii zaślubin w tym kraju nie brakuje – rocznie pobiera się tam aż 15 milionów par. To ciekawa historia, bo Indie… produkują naprawdę niewielkie ilości złota!

images (1)Złote podarki dostaje przede wszystkim panna młoda. Dlaczego? Bo tylko te kosztowności, które ma na sobie w dniu ślubu, będzie mogła zatrzymać w przypadku… rozwodu. Jak podczas ślubu można myśleć o ewentualnym rozwodzie?? Jak widać – można.

Indie przez wiele lat przodowały w zakresie popytu na złotą biżuterię. Dziś na pierwszym miejscu są Chiny, ale Indie wciąż utrzymują się w czołówce. Złoto w formie biżuterii dla Hindusów jest nie tylko ozdobą, ale i inwestycją. Inwestowanie w złoto w takiej postaci nie jest pozbawione sensu – w Indiach złotą biżuterię wytwarza się z 22-karatowego kruszcu.

W minionym roku na biżuterię w Indiach przeznaczono 514 ton złota. Była to jedna czwarta całego, światowego popytu na złoto w jubilerstwie. Pod względem popytu inwestycyjnego Indie zajmują obecnie drugie miejsce na świecie (pierwsze są wspomniane już Chiny). Kraj zajmuje tę pozycję mimo znacznego spadku popytu w stosunku do roku 2015. Spadek był spowodowany wzrostem cen kruszcu, zwłaszcza w pierwszej połowie roku.

Jeśli chodzi o sztabki i monety, większe zainteresowanie nimi można dostrzec w dużych miastach. W małych miejscowościach ludzie wolą inwestować w złotą biżuterię. Ten typ inwestycji kapitału znajduje się na trzecim miejscu w rankingu najpopularniejszych rodzajów inwestowania w Indiach. Wyprzedzają go tylko konta bankowe i ubezpieczenia. Inwestycje w sztabki i monety znajdują się na miejscu czwartym.

Warto przyjrzeć się także analizom Światowej Rady Złota odnośnie indyjskiego rynku. Popyt na żółty kruszec w Indiach zwiększa się o 4,4 proc., gdy inflacja wzrasta o jeden procent. Gdy cena złota spada o jeden procent, popyt na monety i sztabki rośnie o 0,9 proc. W porze monsunowej popyt zwiększa się o 0,8 proc., a gdy w kraju zaczynają obowiązywać restrykcje importowe, popyt spada aż o 4,5 proc. Rząd Indii prowadzi jednak działania, które mają zachęcać obywateli do inwestowania w złoto. W tym celu w 2015 roku zaczął emitować krajową monetę bulionową.

Indie to ciekawy kraj także dlatego, że produkuje się w nim naprawdę znikome ilości złota. Skąd zatem kruszec na zaspokojenie popytu? Z importu oraz skupu złomu. Nie bez znaczenia jest także… przemyt.

 

Najdroższa moneta polskich mennic

dukat
Previous
pisanka

Moneta czy pisanka?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD