Numizmatyka, Srebro

Moneta czy pisanka?

mar 13,2017  0

Jajko – wielkanocny symbol nowego życia. Tradycja jego malowania jest już bardzo stara i absolutnie nie słabnie. Mało tego. Pomimo gotowych rozwiązań, farbek „instant” i kalkomanii, chętnie wracamy do dawnych, babcinych metod barwienia jajek chociażby w wywarze z łupinek cebuli. A jak można zakwalifikować monetę kolekcjonerską w kształcie pisanki, wydaną z okazji tegorocznych świąt? Jako tradycyjną czy raczej nowoczesną? Monety kolekcjonujemy przecież od wieków, jednak czy takie? W końcu to „pisanka” wykonana ze srebra!

pisankaPisanka jako połączenie pogańskich zwyczajów z tradycją chrześcijańską to podstawowy symbol świąt Wielkiej Nocy. Malowanie jajek nie wywodzi się jednak typowo z Polski. Magicznymi znakami jajka zdobiono już w starożytnej Mezopotamii, w Egipcie i Grecji. Najstarsze źródła donoszą, że w naszym kraju zaczęto je zdobić w X wieku. Był to zwyczaj typowo pogański. Malowane jaja w okresie przesilenia wiosennego zakopywano pod progami domów i budynków w obejściu. Miało to służyć odstraszaniu złych mocy i sprowadzaniu na domowników wszelkiej pomyślności. Pisanki traktowano też jako prezent dla najbliższych. Skorupki po pisankach dodawano natomiast do ziarna przeznaczonego na siew. Ich dodatek miał gwarantować obfite plony w nadchodzącym sezonie.

Po przyjęciu chrześcijaństwa Kościół próbował walczyć z pogańskimi zwyczajami. Tradycja była jednak u nas zbyt mocno zakorzeniona. Z czasem w kościołach zaczęto więc święcić jajka i widzieć w nich chrześcijański symbol zmartwychwstania, odrodzenia, zdrowia i płodności.

Czy jajko może też zainicjować odrodzenie… naszej osobistej kolekcji monet? Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na zakup monety od Royal Canadian Mint. To druga z serii monet stylizowanych na wielkanocną pisankę. Wyróżnia się nietypowym kształtem jajka i przyciąga uwagę wielobarwnym ludowym wzorem. Dominujące barwy to żółty i czerwony z zielonymi dodatkami na czarnym tle. Moneta przywodzi na myśl tradycyjne pisanki po dziś dzień ręcznie malowane na niejednej wsi krajów słowiańskich.

Moneta o nominale 20 CAD wykonana jest w srebrze najwyższej próby, waży dokładnie 31,82 g. Nakład wynosi 5 tys. sztuk. Numizmat malowany jest selektywnie dobieranymi barwnikami.
Wielkanoc już wkrótce. To doskonała okazja, by powiększyć swoją kolekcję srebrnych monet o ten interesujący numizmat. A może warto wskrzesić dawną tradycję obdarowywania się pisankami i podarować tę monetę-pisankę komuś, komu życzymy szczęścia?

 

Indie – kraj złotych inwestycji

images (1)
Previous
coins-currency-investment-insurance-128867

Jaki mamy dziś stosunek do złota?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD