Inwestycje i oszczędności

Skrytka w banku – bezpieczna inwestycja w bezpieczeństwo Twojego złota?

kwi 3,2017  0

Gdzie przechowywać gromadzone w ramach inwestycji w złoto sztabki i monety? To pytanie zadaje sobie każdy inwestor już na początku swojej przygody ze złotem. Sprawa jest istotna, więc porad w tym zakresie nigdy dość. Jedną z możliwości jest wykupienie specjalnej skrytki na kruszce w banku. To chętnie wybierane miejsce do przechowywania, jednak czy aby na pewno opłacalne? Sprawdźmy to.

15261540798_85e9d3f5ac_bZainteresowanie złotem ciągle rośnie. W ciągu pięciu ostatnich lat aż trzykrotnie. W tym momencie wartość polskiego rynku złota szacuje się na ponad milion złotych. W bardzo szybkim tempie rośnie popyt, a zatem i sprzedaż sztabek (zwłaszcza tych najmniejszych, 1-, 2- i 5-gramowych). Odpowiedzią na ten trend jest oferta banków w zakresie skrytek i kasetek bankowych.

Nie różnią się znacznie, ale skrytkę uznaje się za nieco bezpieczniejszą – jest bowiem przymocowana do specjalnie wzmocnionej ściany wewnętrznej banku. Dostęp do niej ma wyłącznie właściciel. Skrytki są samoobsługowe i można z nich skorzystać o dowolnej porze dnia i nocy. Muszą być oczywiście doskonale zabezpieczone i monitorowane.

Niestety, skrytki bankowe nie są wcale tak powszechnie oferowaną usługą. Ich udostępnianiem zajmują się przede wszystkim oddziały z dużych miast, w mniejszych o nie trudno. Poza tym za skrytkę trzeba niemało zapłacić. Im jest ona większa, tym droższa, koszty obniża na dłużej wykupiony abonament. Należy założyć, że miesięcznie za skrytkę trzeba będzie zapłacić kilkaset złotych. Paradoksalnie więc przechowywanie złota pozbawia nas środków pozyskanych z inwestycji w złoto!

Czy jesteśmy zatem skazani na chowanie złota we własnym domu? Stresująca może być już sama wizja. Jest jeszcze jedna możliwość – skarbce producenta albo dystrybutora. Najlepiej dokładnie tego, u którego kupujemy. Też są płatne, ale tańsze niż skrytki bankowe. Poziom ich bezpieczeństwa jest podobny do skrytek bankowych, a nawet większy. Taki skarbiec jest przecież własnością prywatną, więc nie trzeba martwić się o niespodziewaną jego nacjonalizację w przypadku krajowego kryzysu finansowego i utratę kruszcu.

 

Jaki mamy dziś stosunek do złota?

coins-currency-investment-insurance-128867
Previous
sowa

Nocna sowa płomykówka otwiera nową serię Królewskiej Mennicy Kanadyjskiej

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD