Numizmatyka, Srebro

Nocna sowa płomykówka otwiera nową serię Królewskiej Mennicy Kanadyjskiej

kwi 13,2017  0

Tajemnicza i intrygująca. Oto pierwsze skojarzenia, jakie mogą przyjść do głowy na widok najnowszej monety od Royal Canadian Mint – Sowy płomykówki. Numizmat jest pierwszą monetą kanadyjskiej mennicy z serii Nocne zwierzęta. Dlaczego warto dołączyć ją do swojej kolekcji?

sowaPłomykówka jest interesującym stworzeniem. Wielkością przypomina pospolitego gołębia, ale gdy rozłoży skrzydła, sprawia wrażenie o wiele większej niż jest w rzeczywistości. To dlatego sowa z awersu opisywanej monety wygląda tak imponująco i dostojnie. Płomykówka jest pięknym ptakiem. Ma przenikliwe czarne oczy i charakterystyczną część twarzową w kształcie… serca. Wrażliwa na kiepską pogodę – ze względu na delikatne upierzenie, nie wychyla się z kryjówki podczas deszczu i silnego wiatru.

Płomykówka występuje niemal na całym świecie – od Europy, przez południową Azję, Afrykę po oba amerykańskie kontynenty do granicy z Kanadą. Jest aktywna wyłącznie w nocy. Prowadzi osiadły tryb życia, stroni od terenów górzystych. Jest najbardziej ze wszystkich gatunków sowy związana z człowiekiem. Lubi być w miastach, na terenach zamieszkanych przez ludzi. Gnieździ się w opuszczonych budynkach, kościelnych wieżach, budynkach gospodarskich. Czy może więc dziwić fakt, że to właśnie jej poświęcono awers pierwszej monety z serii przedstawiającej nocne zwierzęta?

Srebrną monetę Sowa płomykówka o nominale 20 dolarów wybito w 1 uncji srebra próby 999,9. Moneta ma ciemną, stalową barwę, co osiągnięto dzięki pokryciu awersu i rewersu rodem. To idealny sposób na oddanie charakteru monety, która przedstawia przecież zwierzę nocne. Rodowane lustro stanowi doskonałe tło dla elementów reliefowych monety, czyli płomykówki w locie na tle księżyca w pełni. Pełnia doskonałości!

Moneta została wybita w niedużym nakładzie 7 tysięcy sztuk. Czy to nawiązanie do trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się płomykówka? Gatunek jest zagrożony wyginięciem i znajduje się pod ochroną. Nie wahaj się zatem i weź jedną z monet-płomykówek pod ochronę!

 

Skrytka w banku - bezpieczna inwestycja w bezpieczeństwo Twojego złota?

15261540798_85e9d3f5ac_b
Previous
pexels-photo-236401

Leczenie złotem

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD