Złoto

Gorączka złota, czyli początki amerykańskiego wyścigu po bogactwo

maj 16,2017  0

Poszukiwania złota w Stanach Zjednoczonych są ważnym okresem dla historii tego kraju. Skutkiem znanej chyba wszystkim gorączki złota były m.in. intensywne migracje ludności poszukującej bogactwa i lepszego życia. Co zapoczątkowało złote szaleństwo za oceanem?

1850_Woman_and_Men_in_California_Gold_Rush

Pierwszy złoty samorodek

Wszystko zaczęło się w 1848, kiedy to zakończyła się wojna Stanów Zjednoczonych z Meksykiem, którą wygrały Stany. W ramach zawartego w lutym tego samego roku pokoju, Kalifornia została oddana USA. Wówczas był to region o niewielkim zaludnieniu i bardzo słabej sieci komunikacyjnej ze wschodnim wybrzeżem kraju. Ludność zajmowała się głównie wypasaniem bydła oraz rolnictwem, a największą miejscowością było San Francisco liczące zaledwie kilkuset mieszkańców.

To właśnie tam, w Kalifornii (będącej jeszcze meksykańskim terytorium pod okupacją Stanów Zjednoczonych) 24 stycznia 1848 James Marshall znalazł samorodek złota. Data ta została przyjęta za początek Gorączki Złota w USA.

Nadzieja na bogactwo

Na samym początku gorączce poszukiwań ulegli przede wszystkim mieszkańcy Kalifornii. Jednak sytuacja ta zmieniła się jeszcze w tym samym roku, kiedy to informacja o złożach złota dotarła na wschodnie wybrzeże. Dowód w postaci 220 uncji złota dostarczono prezydentowi Jamesowi Polkowi, który wraz z Kongresem oficjalnie potwierdził odkrycie. Wywołało to napływ ludności nie tylko z całego kraju, ale nawet z Europy, Ameryki Południowej czy z Chin.

Na zachód kraju masowo zaczęli napływać poszukiwacze złota, którzy zajmowali tamtejszą ziemię. W tamtym czasie bowiem większość ziem była niczyja (prawa rdzennej ludności nie były uznawane). Ponadto aż do 1850 r. w Kalifornii nie było cywilnej administracji oraz praw. W efekcie poszukiwacze złota sami ustalili powszechną zasadę: można było swobodnie szukać złota na wolnej działce, lecz jej opuszczenie było jednoznaczne z rezygnacją z prawa do wydobywania kruszcu na tym terenie.

Gorączka złota w Kalifornii zakończyła się w połowie lat 50-tych XIX wieku. W tym czasie skończyły się łatwo dostępne złoża złota i rozpoczęto wydobywanie jedynie metodami przemysłowymi. W efekcie spragnieni bogactwa i sławy poszukiwacze wyruszyli dalej z nadzieją na odnalezienie kolejnych złóż złota.

Skutki kalifornijskich poszukiwań

Kalifornijska gorączka złota przyczyniła się do jednej z największych migracji w tak krótkim czasie. Szacuje się, że w szczytowym okresie wędrówki w latach 1848-1852 na zachód przybyło nawet 100 tys. osadników. W samym San Francisco liczba mieszkańców w ciągu 25 lat wzrosła ponad 150-krotnie. Przyczyniło się to do intensywnego rozwoju tej części kraju: powstawały drogi, domy, szkoły, rozpoczęto także budowę pierwszej transkontynentalnej linii kolejowej, która została ukończona w 1869 r.

Wielu poszukiwaczy (zwłaszcza w początkowym okresie poszukiwań) dorobiło się prawdziwych fortun. Niektórzy roztrwaniali swój majątek, inni decydowali się na inwestycje w złoto, co skutecznie powiększało ich fortunę.

 

Pokolenie Millenium nie chce oszczędzać. Jak to zmienić?

Teenagers_in_Moscow
Previous
abcvs

Najbardziej uznani producenci złotych sztabek – część 1

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD