Złoto

Rok 1933 — początek nowej ery w historii dolara i złota

cze 6,2017  0

Rok 1933 — początek nowej ery w historii dolara i złota
W 1933 roku prezydent USA — Franklin D. Roosevelt — podpisał przełomowy akt prawny, który raz na zawsze zmienił oblicze polityki monetarnej za oceanem.

Rozporządzenie wykonawcze 6102 nałożyło na wszystkich obywateli obowiązek pozbycia się całego posiadanego złota i certyfikatów. Wymiana kruszcu została przeprowadzona przez Bank Rezerwy Federalnej według stałego kursu — 20,67 dolarów za uncję złota. Każdemu, kto nie zastosował się do nowego prawa, groziła grzywna w wysokości 10 tys. dolarów lub nawet kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Co było przyczyną tak drastycznej decyzji?

Lata 30. to czas tzw. wielkiego kryzysu (ang. Great Depression), podczas którego stopa bezrobocia i spadek produkcji przemysłowej osiągnęły najwyższy poziom w całej historii Stanów Zjednoczonych.

Aby walczyć z upadkiem gospodarki, rząd zdecydował się wcielić w życie koncepcję interwencjonizmu państwowego Keynesa. John Maynard Keynes był angielskim ekonomistą, który w wyniku obserwacji wielkiego kryzysu zanegował tezę o samoregulującej się gospodarce.

Roosevelt, zgodnie ze swoimi wyborczymi obietnicami, podjął się ratowania krajowej gospodarki i postanowił gwałtownie zwiększyć ilość pieniędzy na rynku. Ponieważ w tamtym czasie wciąż obowiązywał standard złota, dodruk pieniędzy wymagał od państwa zwiększenia rezerw kruszcu. Jednym sposobem na to okazała się wymuszona prawem “pomoc” ze strony obywateli.

Za sprawą rozporządzenia wykonawczego 6102, skarb państwa wzbogacił się o 300 mln dolarów w złocie i 470 mln dolarów w certyfikatach.

Amerykańska waluta ostatecznie straciła swoje pokrycie w złocie za sprawą innego prezydenta USA — Richarda Nixona, który w 1971 po prostu zawiesił wymienialność dolara na złoto.

 

Pierwsza czarnoskóra Lady Liberty na 225-lecie The United States Mint

Nowa odsłona Lady Liberty na 225-lecie The United States Mint
Previous
7 sposobów na sprawdzenie, czy złoto jest prawdziwe

5 sposobów na sprawdzenie, czy złoto jest prawdziwe

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD