Złoto

5 sposobów na sprawdzenie, czy złoto jest prawdziwe

cze 9,2017  0

5 sposobów na sprawdzenie, czy złoto jest prawdziweW obliczu niepewnej sytuacji na arenie międzynarodowej inwestycje w złoto stają się coraz popularniejsze. Tam gdzie duży ruch — tam też łatwo o złodziei. Na rynku złota roi się od oszustów, którzy chętnie wykorzystują nieuwagę swoich klientów. Jak się przed nimi uchronić?

 

Oto 5 podstawowych metod na sprawdzenie autentyczności produktów ze złota:

 1. Wymiary

Niezależnie od tego czy mówimy o monetach, czy o sztabkach, producenci tych wyrobów mają zwykle bardzo surowe standardy. Złoto jest bardzo gęstym metalem, więc niektórzy fałszerze mogą np. rozszerzać średnicę monet, aby w ten sposób zwiększyć ich wagę. Sprawdź, jakie powinny być dokładne wymiary danego produktu i porównaj je z wymiarami niepewnego egzemplarza. Aby zrobić to poprawnie, najlepiej kup dobrą suwmiarkę, która pozwoli Ci dokładnie zmierzyć średnicę, grubość i każdy inny potrzebny gabaryt.

2. Magnetyczność

Złoto nie jest magnetyczne. Aby sprawdzić magnetyczność swojej sztabki, nie wystarczy jednak użyć zwykłego magnesu. Do tego typu testów odpowiedni będzie magnes o dużo większej sile przyciągania. Znajdziesz go w specjalistycznych sklepach.

3. Waga

Waga złota jest mierzona w bardzo precyzyjnej skali uncjowej. 1 uncja trojańska to 31,1 grama. Przy użyciu dokładnej wagi będziesz w stanie stwierdzić, czy posiadana przez Ciebie sztabka idealnie odpowiada ciężarowi, który podaje oficjalny producent.

4. Wygląd

Najlepsi eksperci rozpoznają złoto po wyglądzie. Chociaż taką umiejętność nabywa się latami, istnieje metoda, którą nawet laik będzie w stanie zastosować i jest nią zwyczajne porównanie z oryginałem. Znajdź w internecie dobrej jakość zdjęcia autentycznego produktu i pod tym kątem drobiazgowo przeanalizuj wygląd podejrzanego egzemplarza. Pamiętaj — każdy nawet najmniejszy detal powinien być na swoim miejscu. W przypadku monet zdecydowanie jest się czemu przyglądać.

5. Analiza spektrometrem

Spektrometr to specjalistyczne urządzenie pozwalające dokładnie określić statystyczną ilość poszczególnych metali w określonym przedmiocie. Co istotne — badanie przy pomocy spektrometru nie wymaga nawet minimalnego naruszenia struktury sztabki czy monety. Złote i srebrne przedmioty umieszcza się na specjalnym czytniku, bezpośrednio w komorze urządzenia. Wynik analizy jest widoczny na ekranie maszyny i zupełnie niezależny od jej operatora Analiza spektrometrem jest dostępna we wszystkich salonach Mennicy Złota.

 

Rok 1933 — początek nowej ery w historii dolara i złota

Gold bullion and money
Previous
Góra lodowa o świcie — przedostatnia moneta z serii celebrującej 150-lecie Kanady już na rynku!

Góra lodowa o świcie — przedostatnia moneta z serii celebrującej 150-lecie Kanady już na rynku!

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD