Numizmatyka, Srebro

Góra lodowa o świcie — przedostatnia moneta z serii celebrującej 150-lecie Kanady już na rynku!

cze 14,2017  0
Już za niecały miesiąc Kanadyjczycy będą obchodzić swoje epokowe święto. Tymczasem Królewska Mennica Kanadyjska od niemal roku prowadzi unikatową emisję 13 monet z serii celebrującej 150-lecie Kanady. Pierwsze numizmaty — Nur lodowiec i Kanu  — zostały wyprzedane w ciągu zaledwie kilku tygodni. Kilka dni temu na rynek trafił przedostatni numizmat — Góra lodowa o świcie.

 

Góra lodowa o świcie — przedostatnia moneta z serii celebrującej 150-lecie Kanady już na rynku!

 

1 lipca 1867 roku wszedł w życie tzw. Akt Brytyjskiej Ameryki Północnej, czyli uchwalona przez brytyjski parlament ustawa, która proklamowała zjednoczenie wszystkich kolonii kanadyjskich — a tym samym powstanie Kanady. Motywacją Brytyjczyków były przede wszystkim obawy przed włączeniem brytyjskich prowincji do Stanów Zjednoczonych. Aby temu zapobiec — Kanada Wschodnia (Quebec), Kanada Zachodnia (Ontario), Nowa Szkocja i Nowy Brunszwik zostały połączone w pierwsze w historii dominium brytyjskie, które stanowiło formę pośrednią między samorządną kolonią a suwerennym państwem.

Seria Celebrating Canada’s 150th powstała we współpracy z magazynem “Canadian Geographic”. Dzięki nowoczesnej technice kolorowego tampondruku — idealnie odtworzono najsłynniejsze fotografie, które w ostatnich latach trafiły na łamy wspomnianego czasopisma. Autorzy serii chcieli w ten sposób zaprezentować różnorodność i bogactwo przyrody w 10 kanadyjskich prowincjach i 3 terytoriach. Wszystkie numizmaty wybito w srebrze najwyższej próby 999.9.

Na 12 monecie umieszczono fotografię góry lodowej, która przypłynęła do wybrzeża Nowej Fundlandii i Labradoru. Dryfujące góry to znak rozpoznawczy wspomnianej prowincji. Każde pojawienie się kolejnego “lodowego olbrzyma” przyciąga rzesze fotografów i turystów.

Chociaż Nowa Fundlandia leży jeszcze w strefie klimatu atlantyckiego, to brak naturalnej granicy z północą sprawia, że jej mieszkańcy często czują się jak na Arktyce. Klimat jest kapryśny i ekstremalny, a rekordowo niskie temperatury są w zimie niemal na porządku dziennym.

Bez-nazwy-2

 

5 sposobów na sprawdzenie, czy złoto jest prawdziwe

7 sposobów na sprawdzenie, czy złoto jest prawdziwe
Previous
Najbardziej niezwykłe fakty na temat złota cz. 1

Najbardziej niezwykłe fakty na temat złota cz. 1

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD