Strona główna, Złoto

Najbardziej niezwykłe fakty na temat złota cz. 1

cze 20,2017  0

Najbardziej niezwykłe fakty na temat złota cz. 1

 

 1. Prawie 40% całego złota na świecie wydobyto w ciągu ostatnich 130 lat w Republice Południowej Afryki. Dziś RPA zajmuje trzecią pozycję na liście państw o największych złożach złota. Pierwsze miejsce należy do Australii, a drugie do Rosji.
 2. Największy skład złota znajduje się obecnie w skarbcu Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. Zgromadzone tam zapasy kruszcu ważą 5890 ton. 93% z nich należy do zagranicznych rządów, dla których magazyn Fedu jest najbezpieczniejszym miejscem na przechowywanie złota. Drugi największy skład złota należy do Banku Anglii, w którego skarbcu znajduje się 5130 ton kruszcu, z czego tylko 6% należy do rządu Wielkiej Brytanii.
 1. Najgłębszy szyb złota o głębokości 3,9 km mieści się w kopalni Mponeng w okolicach Johannesburga (RPA). Temperatura skał w jego wnętrzu wynosi 55°C. Przy pomocy nowoczesnego systemu chłodzenia temperatura powietrza jest obniżona do 28°C, dzięki czemu w głąb szybu mogą zjeżdżać górnicy.  
 1. Złoto jest rzadkie nie tylko na Ziemi, ale w całym wszechświecie. Dzieje się tak, ponieważ w przeciwieństwie do węgla czy żelaza, złoto nie powstaje wewnątrz gwiazd, ale w wyniku ich gwałtownego zderzenia (konkretnie gwiazd neutronowych), do którego dochodzi podczas wybuchu supernowej.
 2. Welcome Stranger to największy złoty samorodek, jaki dotychczas znaleziono. Odkryto go w 1869 roku w stanie Wiktoria w Australii. Znalezisko ważyło 71 kg, z czego 65 kg stanowiło czyste złoto. Dziś byłby wart 2,6 mln dolarów. Największy — istniejący do dziś samorodek — to Hand of Faith. Znaleziono go w 1980 roku w Australii. Waży 27 kg. Można go zobaczyć w kasynie Golden Nugget w Las Vegas
 3. Złoto jest zakorzenione w najstarszych przekazach w historii ludzkości. Przykładem może być mit o królu historycznej Frygii Midasie, który w zamian za przysługę uczynioną Dionizosowi poprosił o moc zamieniania wszystkiego w złoto. Szybko jednak zdał sobie sprawę z głupoty swojej prośby — okazało się, że nie może jeść ani pić, bo nawet kromka chleba czy kropla wody, które dotknęły jego skóry, przeobrażały się w złoto. Zachłanny król musiał powtórnie zwrócić się do Dionizosa. Dzięki błaganiom uzyskał ratunek za sprawą obmycia w rzece Pactolus.
 4. Do 1912 roku medale olimpijskie były produkowanego z czystego złota. Dzisiaj każdy z nich zawiera zaledwie 1,34% kruszcu, czyli ok. 6 g.
 5. Największa na świecie złota moneta waży 1 tonę i jest nią Australijski Kangur wybijany przez Perth Mint. Moneta jest pełnoprawnym środkiem płatniczym w Australii. Jej nominał to 1 mln dolarów.
 6. Ciało ludzkie zawiera przeciętnie ok. 0,2 mg złota. Większość metalu znajduje się we krwi. Aby uzyskać ekwiwalent 1 uncji złota należałoby zgromadzić 155 tys. osób.
 

Góra lodowa o świcie — przedostatnia moneta z serii celebrującej 150-lecie Kanady już na rynku!

Góra lodowa o świcie — przedostatnia moneta z serii celebrującej 150-lecie Kanady już na rynku!
Previous
Najbardziej niezwykłe fakty na temat złota cz. 2

Najbardziej niezwykłe fakty na temat złota cz. 2

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD