Strona główna, Złoto

Najbardziej niezwykłe fakty na temat złota cz. 2

cze 23,2017  0
Najbardziej niezwykłe fakty na temat złota cz. 2

 

10. Złoto jest najbardziej rozciągliwym ze wszystkich metali. Z 1 g kruszcu można zrobić złotą nitkę długości 165 m i średnicy ludzkiego włosa.

11. Złoto jest także najgęstszym ze wszystkich metali. Kula bilardowa zrobiona ze złota waży tyle samo, co kula do kręgli zrobiona z ołowiu.

12. 60% światowego zapotrzebowania na złoto jest generowane przez branżę jubilerską. Drugim największym źródłem popytu są inwestycje w sztabki i monety. Dalsze pozycje zajmują przemysł technologiczny (10%) i rezerwy banków centralnych (10%).

13. Największym światowym rynkiem złotej biżuterii są Chiny. W 2015 roku sprzedano tam aż 750 t kosztowności. Chiny prowadzą także w przemyśle wydobywczym oraz imporcie złota bulionowego.

14. Wysoka wartość złota sprawia, że utylizacja złomu technologicznego jest jednym z najprężniej rozwijających się segmentów recyklingu. Z jednej tony iPhone’ów można uzyskać 10 uncji złota. Z 200 laptopów 5 uncji złota.

15. Od 1708 roku na dnie Morza Karaibskiego w okolicy wybrzeża Kolumbii leży zatopiony hiszpański galeon San José, na którego pokładzie znajduje się pochodzące z Peru złoto, srebro i szmaragdy o wartości ok. 1 miliarda dolarów.

16. Najstarsze odnalezione złote przedmioty są datowane na 4500 r. p.n.e. Są nimi ważące 6 kg kosztowności znalezione w grobowcu w Warnie (Bułgaria). Wśród nich znajdują się m.in. bransoletki, berła, naparstki i koraliki.

17. Chociaż panujący w XIV w. p.n.e. faraon Tutanchamon żył zaledwie 18 lat, jego grobowiec zrobiłby wrażenie nawet na najpotężniejszym królu. Ciało małoletniego faraona pochowano w 110-kilogramowej trumnie ze szczerego złota. To oznacza, że w jego grobowcu znalazło się więcej kruszcu, niż wydobyto go w Egipcie w czasie całego życia władcy.

18. Złoto zostało wspomniane w Biblii więcej niż 400 razy. Ze wszystkich biblijnych postaci najwięcej wspólnego ze złotem miał król Salomon. Wybudowana przez niego Świątynia Jerozolimska zawierała w sobie złoto, które dziś byłoby warte ok. 50 miliardów dolarów.

19. Największym na świecie przedmiotem ze złota jest Złoty Budda, znajdujący się na terenie świątyni Wat Traimit w Bangkoku. Posąg ma wysokość 3 m i waży ponad 5 ton. Powstał między XIII a XV wiekiem.

 

Najbardziej niezwykłe fakty na temat złota cz. 1

Najbardziej niezwykłe fakty na temat złota cz. 1
Previous
3912739874_b45dee1365_b

Komu udało się odnaleźć złoto El Dorado?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD