Strona główna, Złoto

Komu udało się odnaleźć złoto El Dorado?

cze 27,2017  0

Komu udało się odnaleźć złoto El Dorado?

Nieopodal leżącej w Andach Kolumbijskich Bogoty znajdziemy się malownicze jezioro Guatavita. W epoce prekolumbijskiej tereny te zamieszkiwały plemiona Indian Czibcza, czyli trzecia —  po Majach i Aztekach — wysoko rozwinięta cywilizacja Ameryki Południowej. Chociaż hiszpańscy konkwistadorzy raczej nie interesowali się kulturą podbijanych przez siebie ludów, jedną z tamtejszych legend naprawdę wzięli sobie do serca.

Według XVI-wiecznych podań najstarszych członków Czibcza, 500 lat wcześniej kacyk, czyli szef jednej ze wsi, przyłapał swoją żonę na zdradzie i w złości rozkazał podać jej podczas uczty wnętrzności kochanka na talerzu. Zrozpaczona i upokorzona kobieta postanowiła popełnić samobójstwo. Zabrała swoją malutką córeczkę i skoczyła wraz z nią w otchłań jeziora. Tragedia skłoniła kacyka do skruchy. Aby odpłacić swoje winy, zainicjował on rytuał składania ofiary dla żony w postaci złota i szmaragdów.

W kolejnych stuleciach każdy nowo wybrany kacyk brał udział w specjalnym obrzędzie, podczas którego pokryty błotem i złotym pyłem wypływał na tratwie na środek jeziora i wrzucał do wody kosztowności.

Zwyczaj przestał być praktykowany na długi czas przed pojawieniem się Hiszpanów. Gdy jednak ci się o nim dowiedzieli, natychmiast zapragnęli wydostać wszystkie skarby z dna jeziora. Niestety przez brak odpowiedniej technologii większość prób osuszenia jeziora kończyła się fiaskiem. Największy sukces osiągnął w 1580 roku kupiec z Bogoty Antonio de Supulveda, który zmusił do pracy przy kopaniu kanału aż 8 tys. indiańskich niewolników. W efekcie odnalazł szmaragd wielkości kurzego jaja, złote berło, biżuterię i zbroje. Supulveda odesłał większość skarbu królowi Hiszpanii, a sam zmarł jako biedak w malutkim mieście w pobliżu jeziora.

Po nim jeszcze wielu śmiałków próbowało dobrać się do złota leżącego na dnie jeziora, ale żaden z nich nie zdołał przebić zdobyczy Supulvedy. Trwająca setki lat obsesja na punkcie El Dorado dobiegła końca w 1965 roku, kiedy rząd Kolumbii wpisał jezioro Guatavita na listę pomników kultury narodowej i zakazał jego eksploracji.

Komu udało się odnaleźć złoto El Dorado?

 

Najbardziej niezwykłe fakty na temat złota cz. 2

Najbardziej niezwykłe fakty na temat złota cz. 2
Previous
International Gold Bullion Exchange — największy “złoty” przekręt w historii USA

International Gold Bullion Exchange — największy “złoty” przekręt w historii USA

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD