Strona główna, Złoto

International Gold Bullion Exchange — największy “złoty” przekręt w historii USA

cze 29,2017  0

International Gold Bullion Exchange — największy “złoty” przekręt w historii USA

We wczesnych latach `80 w amerykańskie media zalała fala reklam dopiero startującej firmy International Gold Bullion Exchange, która oferowała złoto po cenach niższych od jego wartości rynkowej. W ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy skromny sklep jubilerski zamienił się w potentata rynku złota, o rocznej sprzedaży sięgającej 100 mln dol.

Ale żywot firmy nie potrwał długo. Ponieważ klienci czekali na swoje przesyłki kilka miesięcy lub nigdy ich nie otrzymywali, sprawą zainteresowały się władze. Wyniki śledztwa wprawiły wszystkich w osłupienie. W skarbcu firmy zamiast sztabek złota znaleziono pomalowane na złoty kolor — drewniane bloczki, które można było zobaczyć we wszystkich materiałach promocyjnych firmy. W gronie 25 tys. oszukanych znalazło się wielu emerytów oraz liczne wspólnoty kościelne.

Dlaczego doszło do tak bezczelnego oszustwa ze złotem w roli głównej?

 1. Począwszy od 1933 do 1975 roku Amerykanie nie mogli inwestować w złoto. Gdy na początku lat 80-tych na powrót stało się ono legalne, tysiące osób dało ponieść się emocjom. Jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać podejrzane “super okazje”. Nikomu nie przyszło na myśl, że stoi za nimi jedno wielkie oszustwo. Należy zaznaczyć, że przypadek International Gold Bullion Exchange nie był odosobniony. Bullion Reserve of North America to firma, która w tym samym okresie twierdziła, że ma do sprzedania złoto o wartości 60 mln dol. Jak się później okazało, wspomniane rezerwy nigdy nie istniały.

Więcej w artykule: Rok 1933 — początek nowej ery w historii dolara i złota >>

 1. Legalizacji inwestycji w złoto nie poprzedziły odpowiednie regulacje prawne. Po dziesięcioleciach braku wewnętrznego rynku właściwie nie istniały żadne przepisy handlu metalami szlachetnymi. Amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd — US Securities and Exchange Commission (SEC) — umyła ręce i oficjalnie stwierdziła, że prawo papierów wartościowych nie dotyczy kruszców i obrót złotem nie podlega jej jurysdykcji. Commodity Futures Trading Commission (CFTC) niezależna agencja regulująca rynek kontraktów terminowych objęła swoją kontrolą tylko część transakcji sprzedaży złota.
 1. Ostatni powód, dla którego złoto stało się przedmiotem oszustwa, można określić jako psychologiczny. Żółty kruszec towarzyszy nam od tysiącleci. Jego wartość jest niezaprzeczalna i stanowi najlepsze zabezpieczenie na czas wszelkich kryzysów. Niestety renoma złota często osłabia czujność klientów. W przypadku np. markowych butów automatycznie zwracamy uwagę na szczegóły oraz sprawdzamy ich pochodzenie. W przypadku metali szlachetnych łatwiej ulegamy pozorom autentyczności i dajemy wiarę oderwanym od rzeczywistości obietnicom. Tymczasem reguły na każdym rynku są takie same — jeśli coś jest zbyt tanie, prawdopodobnie kryje się za tym jakiś haczyk.

Więcej w artykule: 5 sposobów na sprawdzenie, czy złoto jest prawdziwe >>

 

 

 

Komu udało się odnaleźć złoto El Dorado?

3912739874_b45dee1365_b
Previous
Poznaj 4 miliarderów, którzy postawili na złoto

Poznaj 4 miliarderów, którzy postawili na złoto

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD