Inwestycje i oszczędności, Złoto

Poznaj 4 miliarderów, którzy postawili na złoto

lip 3,2017  0
Jest wiele rzeczy, których możemy nauczyć się od miliarderów. Oto 4 bogacze, którzy kilka lat temu zaczęli inwestować w złoto. Jakie były ich motywy?

 

Poznaj 4 miliarderów, którzy postawili na złoto

 

 1. Jacob Rothschild brytyjski inwestor i bankier, członek jednej z najbogatszych rodzin na świecie, od pokoleń związanej z bankowością i finansami.

Wartość netto*: 5 mld USD

Pod koniec lata 2016 roku Rothschild ogłosił 2 zasadnicze zmiany w portfelu funduszu inwestycyjnego RIT Capital Partners, którego jest założycielem i prezesem. Pierwsza z nich polegała na zredukowaniu ilości ryzykownych akcji. Drugą było zwiększenie ilości zasobów złota i innych metali szlachetnych do 8% całego kapitału.

Motywem jego decyzji były obawy przed niskimi stopami procentowymi i dalszym luzowaniem polityki monetarnej. Ponadto miliarder nieustannie przypomina o niebezpieczeństwach wynikających z wciąż rosnącego globalnego zadłużenia. Rothschild stwierdził, że na naszych oczach rozgrywa się największy eksperyment w polityce pieniężnej w historii świata. Za najlepszą ochronę przed jego efektami uznał złoto.

 1. David Einhorn — amerykański inwestor i filantrop, założyciel i prezes funduszu hedgingowego Greenlight Capital.

Wartość netto: 1,53 mld USD

Opinia Einhorna jest wielu aspektach zbieżna z opinią Rothschilda. Einhorn również ma poważne obawy związane z aktualną polityką monetarną na świecie, która jego zdaniem wkrótce doprowadzi do olbrzymiej inflacji. Według Einhorna ryzykowne posunięcia Fedu oraz agresywna polityka gospodarcza administracji Trumpa staną się motorami napędowymi dla cen złota. Aby zabezpieczyć swój majątek, w lutym tego roku Einhorn podjął decyzję o zredukowaniu inwestycji w państwowe fundusze majątkowe i zakupieniu większej ilości złota.

 1. Ray Dalio — amerykański inwestor i manager funduszy hedgingowych, założyciel największego na świecie funduszu hedgingowego Bridgewater Associates.

Wartość netto: 16,8 mld USD

Dalio zwraca uwagę na problem regularnego dodruku pieniędzy, który stał się sposobem na doraźne radzenie się z obsługą rosnącego długu publicznego. W reakcji na to w 2016 roku Dalio podjął inicjatywę promowania wśród inwestorów dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, którego 5-15% powinno stanowić złoto. Dalio zwykł mawiać: Jeśli nie gromadzisz złota, to znaczy, że nie znasz ani historii, ani ekonomii.

 1. Stanley Druckenmiller — amerykański manager funduszy hedgingowych, uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie, założyciel i prezes zamkniętego w 2010 roku funduszu Duquesne Capital. W latach 1988 – 2000 zarządzał kapitałem George`a Sorosa, jednego z najbardziej wpływowych inwestorów na świecie.  

Wartość netto: 4,7 mld USD

Druckenmiller uważa, że złoto to najlepsze zabezpieczenie na wypadek wszelkiego rodzaju kryzysów ekonomicznych i politycznych. Co ciekawe Druckenmiller nie jest zwolennikiem dywersyfikacji, która jego zdaniem odbiera możliwość zarobienia naprawdę dużych pieniędzy. Swój majątek zbił na odważnych i skoncentrowanych inwestycjach. Przygodę ze złotem zaczął w 2007 roku, kiedy to postanowił skorzystać z jego niskich cen. Druckenmiller uważa, że żadne państwo nie dąży do nadmiernego wzmocnienia swojej waluty, co w dłuższej perspektywie czyni ze złota zyskowną inwestycję. 

 

* wartość majątku pomniejszona o sumę zobowiązań (kredytów, długów, kar, należnych a niezapłaconych podatków itp.) 

 

International Gold Bullion Exchange — największy “złoty” przekręt w historii USA

International Gold Bullion Exchange — największy “złoty” przekręt w historii USA
Previous
Gold Panning Championship — co warto wiedzieć o mistrzostwach w płukaniu złota?

Gold Panning Championship — co warto wiedzieć o mistrzostwach w płukaniu złota?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD