Strona główna, Złoto

Gold Panning Championship — co warto wiedzieć o mistrzostwach w płukaniu złota?

lip 6,2017  0

Włochy nie są pierwszym miejscem, które przychodzi nam do głowy, gdy słyszymy o gorączce złota. Tymczasem to tam w ostatnim czasie zjeżdżają jego zapaleni poszukiwacze. Gdzie można znaleźć cenne samorodki?

Gold Panning Championship — co warto wiedzieć o mistrzostwach w płukaniu złota?

W ostatni weekend czerwca odbyły się Italian Gold Panning Championship, czyli mistrzostwa Włoch w płukaniu złota. Amatorzy tego żmudnego zajęcia spotkali się na arenie Victimula w pobliżu rzeki Elvo w Piemoncie.

Wysoka temperatura, oślepiające słońce i zimna woda po kolana — oto warunki kilkugodzinnej pracy przy poszukiwaniu drobinek złota. To zajęcie dla osób o silnych plecach i równie silnym charakterze. Mimo to w ostatnich kilku latach zauważono duży wzrost zainteresowania lokalnymi stowarzyszeniami poszukiwaczy złota.


Niektórym ludziom wydaje się, że płukanie złota działa jak bankomat narzeka Arturo Ramella, jeden z założycieli 30-letniego Stowarzyszenia Biella Goldpanning, które zorganizowało konkurs.

Wiemy, że z tego nie da się wyżyć, dlatego staramy się zniechęcać ludzi. Jest kilku emerytów, którzy każdego dnia spędzają godziny nad rzeką i czasami udaje im się wyłowić 1 czy 2 płatki. To fajny dodatek, ale nie stałe źródło utrzymania — dodaje.

Rzeka Elvo biegnie obok rezerwatu przyrody Bessa, gdzie od ok. I w. p.n.e. działała rzymska kopalnia złota. Warto wspomnieć, że Piemont był największym starożytnym depozytem złota, a potęga Cesarstwa Rzymskiego została po części wybudowana na złocie, którym płacono za broń i najemników.

Co warto wiedzieć o zawodach?

 • zawodnicy przynoszą własne miski do płukania, które mogą różnić się wielkością, głębokością i ilością rowków, ale muszą odpowiadać specyfikacji stowarzyszenia.
 • najczęściej używane są lekkie, plastikowe modele
 • płukanie złota to dla zawodników rodzaj niecodziennego hobby, osiągnięcie mistrzostwa wymaga wielu lat praktyki
 • niektórzy twierdzą, że płukanie złota jest też formą medytacji i obcowania z naturą
 • według włoskiego prawa jedna osoba może znaleźć maksymalnie 5 g złota dziennie, oprócz tego lokalne regulacje Piemontu zabraniają wykorzystywania metod mechanicznych
 • bez względu na prawo — we Włoszech używanie wykrywaczy metalu należy do prawdziwej rzadkości, bo zdaniem doświadczonych poszukiwaczy, przy ich pomocy można znaleźć tylko kapsle od butelek  
 • pierwsze zawody w płukaniu złota miały miejsce w 1978 roku w Finlandii, najbliższe mistrzostwa świata odbędą się w sierpniu w Szkocji

Gold Panning Championship — co warto wiedzieć o mistrzostwach w płukaniu złota?

 

Poznaj 4 miliarderów, którzy postawili na złoto

Poznaj 4 miliarderów, którzy postawili na złoto
Previous
47 t złota na środku drogi, czyli największy kryzys walutowy w historii Indii

47 t złota na środku drogi, czyli największy kryzys walutowy w historii Indii

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD