Strona główna, Złoto

47 t złota na środku drogi, czyli największy kryzys walutowy w historii Indii

lip 10,2017  0

Pod koniec lat 80. w Indiach doszło do olbrzymiego kryzysu walutowego, w wyniku którego krajowe rezerwy walutowe spadły do ​​poziomu umożliwiającego pokrycie kosztów importu przez zaledwie 15 kolejnych dni. Zdesperowany rząd podjął jedną z najbardziej kontrowersyjnych decyzji w historii gospodarczej XX w. — oddał w zastaw całe swoje rezerwy złota. Wierzycielem Banku Rezerw Indii (RBI) stał się Bank Anglii, który udzielił Indiom pożyczki w wysokości 405 mln USD.

47 t złota na środku drogi, czyli największy kryzys walutowy w historii Indii

 

Po ustaleniu szczegółów umowy — Indie stanęły przed epokowym wyzwaniem logistycznym. Jak sprawnie i bezpiecznie przetransportować 47 t złota do znajdującej się na innym kontynencie Wielkiej Brytanii? Odległość — w linii prostej — z Nowego Delhi do Londynu wynosi prawie 7 tys. km.

Najszybszym rozwiązaniem była oczywiście droga lotnicza. Wiele może się jednak wydarzyć zanim pasażer — a w tym wypadku złoto — dotrze na lotnisko. Jak się okazało, słynne prawo Murphy’ego* działa na całym świecie i jedna z opon ciężarówki, w której przewożono złoto po prostu pękła. W ten sposób kluczowy dla losów całego kraju transport utknął na środku drogi.  Zabezpieczeniem narodowego skarbu zajęło się zaledwie 6 uzbrojonych strażników.

Dlaczego cała sprawa nie przeistoczyła w międzynarodową aferę? W tamtym czasie nikt jeszcze nie nawet nie słyszał o smartfonach, którymi dziś każdy może nagrać wszystko w dowolnym momencie. Co prawda otoczona strażnikami ciężarówka wzbudziła zainteresowanie grupki gapiów, ale żadna relacja z miejsca zdarzenia nie trafiła na twittera czy do innego portalu społecznościowego, jak stałoby się to dzisiaj. Tego typu sensacja była wówczas ostatnia rzeczą, której potrzebował postawiony pod ścianą rząd Indii. Okazuje się, że brak technologii to czasem błogosławieństwo.

 
* Jeśli coś może pójść źle, to pójdzie (ang. Anything that can go wrong will go wrong).

 

Gold Panning Championship — co warto wiedzieć o mistrzostwach w płukaniu złota?

Gold Panning Championship — co warto wiedzieć o mistrzostwach w płukaniu złota?
Previous
Czym są metale szlachetne?

Czym są metale szlachetne?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD