Strona główna

Czym są metale szlachetne?

lip 13,2017  0
Metale szlachetne to pierwiastki, które cechuje wysoka odporność chemiczna. Oznacza to, że słabo reagują z innymi pierwiastkami, a tym samym są trwałe i trudne do zniszczenia. Nie zagraża im korozja czy większość kwasów. Mogą przeleżeć w ziemi nawet setki tysięcy lat. Poszczególne metale różnią się wyglądem oraz szczegółowymi właściwościami, ale ich niezwykła długowieczność sprawia, że nazywamy je szlachetnymi.  

 

Czym są metale szlachetne?

Granulaty srebra, złota i platyny (od lewej)

Warto przyjrzeć się znanemu ze szkoły układowi okresowemu. Wyróżniamy w nim 7 okresów, które mówią nam o liczbie powłok elektronowych oraz 18 grup, czyli rodzin pierwiastków o podobnych właściwościach. Okresy są rozmieszczone w kolumnach poziomych a grupy w pionowych.  

Miedź, srebro i złoto znajdują się w 11-tej grupie. Wszystkie trzy są jednymi z najbardziej odpornych chemicznie. Miedź i srebro rozpuszczają się tylko w stężonych kwasach: siarkowym i azotowym, a złoto w wodzie królewskiej – mieszaninie kwasu azotowego i solnego. Ponadto metale te są najlepszymi przewodnikami elektrycznymi. Charakteryzuje je doskonała plastyczność – można otrzymać złote i srebrne blachy grubości tysięcznych części milimetra, możliwe jest również zrobienie srebrnego drutu o długości jednego kilometra i wadze zaledwie 0,5 grama.

Platyna, rod, osm i iryd, które tak jak złoto leżą w 6-tym okresie, rozpuszczają się wyłącznie w wodzie królewskiej. Ponadto dobrze przewodzą ciepło i prąd.

Pallad rozpuszcza się w stężonym kwasie azotowym, a ruten odporny jest nawet na jej działanie.

Metale szlachetne są znane człowiekowi od samych początków cywilizacji. Już 4 000 lat p.n.e. w Egipcie używano stopu złota i miedzi. Czyste złoto jest podatne na wgniecenia i zarysowania. Stopienie złota z innym metalem dodaje mu wytrzymałości oraz obniża jego wartość, dzięki czemu staje się ono tańsze i praktyczniejsze.

A jak określamy szlachetność metalu? Metal mniej szlachetny wypiera metal bardziej szlachetny z roztworu soli tego ostatniego. Jeśli zanurzymy drut żelazny w roztworze soli miedziowej, to po pewnym czasie zaobserwujemy na jego powierzchni warstwę miedzi, bowiem miedź jest bardziej szlachetna od żelaza. W ten sposób metale można uszeregować wg wzrastającej szlachetności. Szereg taki nazywamy elektrochemicznym.

Ze względu na swoje właściwości, metale szlachetne są szeroko wykorzystywane w przemyśle, jako przewody elektryczne, do produkcji kotłów, tygli oraz artykułów zdobniczych. Cenne są stopy miedzi z cyną, które dają brąz czy miedzi z cynkiem, które dają mosiądz.

Czym są metale szlachetne?

 

 

47 t złota na środku drogi, czyli największy kryzys walutowy w historii Indii

47 t złota na środku drogi, czyli największy kryzys walutowy w historii Indii
Previous
Czy platyna powinna być droższa niż złoto? Podstawowe fakty

Czy platyna powinna być droższa niż złoto? Podstawowe fakty

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD