Inwestycje i oszczędności, Strona główna, Złoto

Czy platyna powinna być droższa niż złoto? Podstawowe fakty

lip 24,2017  0
Platyna jest jednym z najrzadszych metali szlachetnych na świecie. Ponieważ jest rzadsza także od złota, teoretycznie ceni się ją bardziej, np. platynowe karty kredytowe stoją wyżej w hierarchii niż złote. Jednak jeśli chodzi o ceny rynkowe, platyna wciąż pozostaje daleko w tyle za złotem. Czy są ku temu powody?


Czy platyna powinna być droższa niż złoto? Podstawowe fakty

 

PODAŻ 

Światowe rezerwy platyny wynoszą ok. 2 mln uncji, co odpowiada tylko około ⅓ rocznego wydobycia i ¼ całkowitej podaży (w tym tej pochodzącej z recyklingu). Około 70% produkcji pochodzi z Afryki Południowej. 12% dostarcza Rosja, 8% Zimbabwe a 6,5% Ameryka Północna.

Koncentracja produkcji w krajach rozwijających się oznacza, że ​​biały metal może być narażony na nagłe skoki cen spowodowane zakłóceniami w dostawach. Biorąc pod uwagę wszystkie problemy stojące przed przemysłem wydobywczym w Republice Południowej Afryki (np. strajki pracownicze, problemy z dostawami prądu, małe wydatki na inwestycje), raczej nie ma szans, aby podaż platyny znacząco wzrosła w najbliższych latach. Wręcz przeciwnie w I kwartale 2017 r. całkowita podaż platyny wyniosła 1,75 mln uncji, co oznacza obniżkę o 4% w stosunku do roku poprzedniego. Opierając się na tej dynamice, World Platinum Investment Council (WPIC) przewiduje, że tegoroczna produkcja będzie o 2% niższa od ubiegłorocznej (7,9 mln uncji).

POPYT

Całkowity popyt na platynę w 2016 r. wyniósł około 8,3 miliona uncji. Składają się na niego 4 główne segmenty: motoryzacyjny (41,5%), jubilerski (31%), przemysłowy (21,4%) i inwestycyjny (6,1%). Jak widać platyna jest metalem typowo przemysłowym a nie inwestycyjnym jak złoto. Największą część zapotrzebowania na nią generuje produkcja katalizatorów samochodowych, które zmniejszają szkodliwość emisji spalin. W związku z tym ceny platyny są w dużym stopniu uzależnione od sprzedaży aut i ogólnej sytuacji w tym sektorze

W I kwartale 2017 roku światowy popyt na platynę wyniósł ok. 2 mln uncji, co oznacza obniżkę o 1% w skali roku. WPIC przewiduje dalszy spadek, który w tym roku ma wynieść w sumie 6%. U jego źródeł będzie leżeć zamknięcie wielu zakładów przemysłowych w Europie i Japonii.

Ponadto zdaniem ekspertów, tegoroczny globalny popyt na platynę w katalizatorach samochodowych spadnie o 5%. Stanie się tak za sprawą uchwalonego w zeszłym roku prawa Real Driving Emission, które wymusza na producentach wykorzystanie technologii pochłaniającej mniejsze ilości platyny niż dotychczas.

BILANS RYNKU I PROGNOZY CEN

Przy całkowitej podaży około 7,9 miliona uncji i łącznym zapotrzebowaniu na około 8,3 miliona uncji saldo na rynku w 2016 r. przyniosło deficyt około 0,4 miliona uncji. Należy jednak zaznaczyć, że różnica między popytem a podażą w stosunku do lat poprzednich zmniejszyła się. Co więcej — ze względu na obecne uwarunkowania branży motoryzacyjnej podobnie stanie się również w tym roku.

W obliczu tych faktów można założyć, że ceny platyny w najbliższych latach będą utrzymywać się na raczej niezmienionym poziomie. Z kolei dystans między złotem a platyną ma szansę jeszcze bardziej się pogłębić — szczególnie w obliczu niepewnej sytuacji politycznej i międzynarodowej, która zawsze działa na korzyść żółtego kruszcu. Wartość złota odzwierciedla poziom zaufania inwestorów do gospodarki. Wartość platyny jest w głównej mierze pochodną zapotrzebowania ze strony przemysłu. Aktualnie najpoważniejszym zagrożeniem dla popytu na platynę jest rozwój technologii silników elektrycznych.

Z drugiej strony wydobycie platyny jest kilka razy droższe niż złota, jej zapasy są bardzo niskie, a popyt w jubilerstwie stale rośnie. Skok w produkcji przemysłowej mógłby łatwo doprowadzić do gwałtownego wzrostu jej cen. 

 

Czym są metale szlachetne?

Czym są metale szlachetne?
Previous
Bilionowa moneta receptą na kryzys — najbardziej szalony pomysł w historii gospodarczej USA?

Bilionowa moneta receptą na kryzys — najbardziej szalony pomysł w historii gosp. USA?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD