Numizmatyka, Platyna, Strona główna

Bilionowa moneta receptą na kryzys — najbardziej szalony pomysł w historii gosp. USA?

lip 27,2017  0
Platynowy Amerykański Orzeł został po raz pierwszy wybity w 1997 r. i stanowił pierwszą w historii platynową emisję The United States Mint. Jego nominał — 100 dolarów — jest najwyższym spośród nominałów wszystkich monet wyprodukowanych przez amerykańską mennicę.  Z monetą wiąże się jedna z najciekawszych koncepcji w historii gospodarczej USA. 

 

Bilionowa moneta receptą na kryzys — najbardziej szalony pomysł w historii gosp. USA?

Narodziny koncepcji miały miejsce podczas kryzysu zadłużeniowego w 2011 r., kiedy ówcześni politycy dostrzegli nietypową lukę w prawie. W USA istnieją ustawowe ograniczenia dotyczące ilości pieniędzy papierowych, które mogą znaleźć się w obiegu w określonym czasie, a także reguły denominacji monet ze złota, srebra i miedzi. Jednak jeśli chodzi o emisję monet platynowych — prawo nie narzuca właściwie żadnych zasad. Stąd narodził się wyjątkowo prosty, ale kontrowersyjny pomysł. Postanowiono wybić jedną monetę bulionową o nominale 3 bilionów dolarów, która po zdeponowaniu w skarbcu Rezerwy Federalnej, pokryłaby część krajowego deficytu. Dzięki temu Kongres uniknąłby konieczności podniesienia limitu zadłużenia kraju. Z czasem jednak sprawa przycichła. 

Wielki powrót tej idei miał miejsce w 2012 r., kiedy w wyniku niegospodarności administracji Baracka Obamy zadłużenie kraju wzrosło do takiego poziomu, że poważnie rozważano scenariusz tzw. klifu fiskalnego, czyli sytuacji, w której przepisy prawne nakazują gwałtowną obniżkę deficytu budżetowego. Aby nie dopuścić do przekroczenia limitu zadłużenia, konieczna stała się likwidacja ulg podatkowych i przeprowadzenie ostrych cięć budżetowych. Tak drastyczne działania doprowadziłyby do recesji i dlatego politycy — w obawie przed spadkiem poparcia społecznego — zaczęli szukać alternatywnych rozwiązań. Demokraci optowali za podniesieniem limitu zadłużenia. Republikanie stawiali na podwyższenie podatków dla najbogatszych. Przy okazji tego sporu na nowo rozgorzała dyskusja na temat wybicia wspomnianej bilionowej monety.

Ostatecznie na początku 2013 r. Republikanie i Demokraci doszli do porozumienia i amerykański senat zatwierdził przepisy, które oddaliły groźbę klifu fiskalnego. Tym samym pomysł wykorzystania luki prawnej spełzł na niczym. Co więcej — jego zagorzali przeciwnicy planowali nawet wnieść projekt ustawy, która na zawsze zablokowałaby taką możliwość.

(Więcej na ten temat: Porozumienie w sprawie klifu fiskalnego w USA)

***

US Mint obchodzi w tym roku 20. rocznicę wybicia pierwszej platynowej monety. Z tej okazji na rynek trafiła jubileuszowa emisja, która odwzorowuje oryginalny projekt sprzed 20 lat. Na awersie widnieje “patrząca w przyszłość” Lady Liberty oraz inskrypcje: “LIBERTY”, “2017”, “IN GOD WE TRUST” i “E PLURIBUS UNUM*”.

* Tradycyjne, ale nigdy nie skodyfikowane prawnie motto USA, które znajduje się na Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych.

Źródło: catalog.usmint.gov

Źródło: catalog.usmint.gov

 

 

 

 

Czy platyna powinna być droższa niż złoto? Podstawowe fakty

Czy platyna powinna być droższa niż złoto? Podstawowe fakty
Previous
Jak wygląda proces recyklingu złota? Zasady i etapy

Jak wygląda proces recyklingu złota? Zasady i etapy

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD