Numizmatyka, Strona główna, Złoto

Złota moneta na upamiętnienie 65-letniej służby męża Elżbiety II — księcia Filipa

sie 8,2017  0

W ubiegłą środę po 65 latach służby 96-letni książę Edynburga Filip wycofał się z pełnienia obowiązków królewskich. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Królewska Mennica Brytyjska (Royal Mint) wybiła okazjonalną monetę 5-funtową.

Źródło: www.royalmint.com

Źródło: www.royalmint.com

Na rewersie monety umieszczono wizerunek księcia Filipa oraz napis po łacinie NON SIBI SED PATRIAE — Nie dla siebie, ale dla kraju.  

Na stronie Mennicy możemy  przeczytać o licznych zasługach księcia. Oto tylko krótki fragment:  

Przez 8 dekad poświęcił się setkom różnych inicjatyw, inspirował młodych ludzi, wspierał brytyjski design i inżynierię oraz niestrudzenie promował ochronę środowiska.

Numizmat ukazał się w 2 wersjach: ogólnodostępnej z miedzioniklu oraz limitowanej emisji z 22-karatowego złota (300 sztuk). Pierwszą z nich można kupić w cenie 13 funtów na stronie mennicy. Druga kosztuje 1935 funtów i nie jest już dostępna w oficjalnej sprzedaży. Obie wybito stemplem lustrzanym. 

Księcia Filipa łączy z Mennicą więcej niż pozostałych członków rodziny królewskiej. W latach 1952-1999 książę był Prezesem Zarządu Mennicy i osobiście zatwierdzał każdą nową monetę. Mennica podkreśla, że zgody na najnowszą emisję udzielił sam syn księcia Filipa, książę Walii Karol, który miesiąc temu własnoręcznie wybił pierwszy numizmat.

Książę Filip ogłosił swoje przejście na emeryturę w maju tego roku. Ostatnim królewskim obowiązkiem, który wypełnił było spotkanie z żołnierzami Royal Marines (brytyjskiej piechoty morskiej), którzy wrócili z wyprawy o długości 1664 mil morskich (ok. 3,1 mln km). Było to jego 22219 i zarazem ostatnie wystąpienie.

Źródło: www.royalmint.com

Źródło: www.royalmint.com

 

Jak wygląda proces recyklingu złota? Zasady i etapy

Jak wygląda proces recyklingu złota? Zasady i etapy
Previous
Historia US Mint — monety świadectwem historii politycznej i gosp. USA

Historia US Mint — monety świadectwem politycznej przeszłości USA

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD