Numizmatyka, Strona główna

Historia US Mint — monety świadectwem politycznej przeszłości USA

sie 16,2017  0
Od momentu założenia w 1792 roku oddział Mennicy Stanów Zjednoczonych w Filadelfii stał się miejscem przechowywania setek historycznych dokumentów i artefaktów, które świadczą o związkach pomiędzy numizmatyką, sztuką i polityką. Monety produkowane przez amerykańskie mennice stanowią pełnoprawne świadectwo społecznej, politycznej i gospodarczej historii USA.

 

 

Historia US Mint — monety świadectwem historii polit. i gosp. USA

 

Kiedy twórcy Konstytucji Stanów Zjednoczonych konstruowali rząd dla swojej nowo powstałej Republiki, zdali sobie sprawę z palącej potrzeby uregulowania systemu monetarnego, który do tej pory obejmował różne waluty obce oraz kolonialne. W niektórych częściach kraju obywatele prowadzili nawet regularną wymianę wytwarzanych przez siebie dóbr. Wkrótce po ratyfikacji ustawy zasadniczej Sekretarz Skarbu Państwa, Alexander Hamilton, osobiście przygotował plan powstania narodowej mennicy.

2 kwietnia 1792 r. Kongres uchwalił The Coinage Act, czyli akt prawny, na podstawie którego dolar stał się oficjalną walutą USA. Ustawa regulowała ponadto zasady bicia monet oraz przewidywała założenie The United States Mint. Wkrótce wzniesiono jej pierwszą siedzibę, a zarazem pierwszy budynek wybudowany na mocy amerykańskiej konstytucji — Ye Olde Mint w Filadelfii, ówczesnej stolicy państwa. W 1873 roku Mennica stała się częścią Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych.

 

Historia US Mint — monety świadectwem historii polit. i gosp. USA

 

Jak wyglądała produkcja monet na samym początku?

W pierwszych latach działalności produkcja monet w mennicy w Filadelfii była żmudna, długa i wymagała sporo siły fizycznej. Maszyny były napędzane przez konie, a w całym procesie bicia konieczny był czynny udział człowieka. Na początku należało ogrzać metal w piecu kowalskim. Następnie spłaszczano go w specjalnych arkuszach, po których przesuwano ciężkie rolki. Tak przygotowany kruszec umieszczano w kolejnej maszynie, która stemplowała pojedyncze monety. Wszystko robiono ręcznie, dlatego relatywnie duża część każdej emisji posiadała błędy i niedoskonałości.

Dziś amerykańskie mennice wykorzystują zbliżone metody, ale cały proces jest wysoce zautomatyzowany. Dzięki temu w ciągu zaledwie 24 godzin do obiegu mogą trafić nawet miliony numizmatów. W ostatnich latach oddziały w Filadelfii i Denver produkowały razem każdego roku ok. 28 mld monet.

 

Aktualna siedziba oddziału US Mint w Filadelfii

Dzisiejsza siedziba oddziału US Mint w Filadelfii

 

Złota moneta na upamiętnienie 65-letniej służby męża Elżbiety II — księcia Filipa

Źródło: www.royalmint.com
Previous
Złoto jest stworzone, aby być pieniądzem

Złoto jest stworzone, aby być pieniądzem

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD