Inwestycje i oszczędności, Złoto

Złoto jest stworzone, aby być pieniądzem

sie 24,2017  0

Złoto zdecydowanie wyróżnia się na tle wszystkich pozostałych pierwiastków. W przeciwieństwie do żelaza, cyny czy aluminium — jego wartość nie ma wiele wspólnego z użytecznością. Ludzie cenili złoto za jego piękno i plastyczność, na długo zanim odkryto jakiekolwiek jego praktyczne zastosowanie.

Złoto jest stworzone, aby być pieniądzem

 

Pod względem chemicznym złoto może wydawać się “nudne”, ale to właśnie ta przewidywalność sprawiła, że ma ono tak wysoką wartość

— to słowa Andrei Selli, profesor z University College London, która w wywiadzie dla stacji BBC* omówiła pokrótce cały układ okresowy pierwiastków. Rozmowa zakończyła się ciekawym wnioskiem — zdaniem Selli złoto jest stworzone, aby być pieniądzem. Dlaczego?

Szukając pierwiastka, który najlepiej sprawdziłby się jako środek płatniczy, można od razu odrzucić kilkadziesiąt występujących w postaci płynnej i gazowej, takich jak hel, fluor czy rtęć. Nikt przecież nie chciałby nosić w kieszeni fiolki bezbarwnego gazu, tym bardziej jeśli jest trujący.

Drugą grupą, która również zostałaby na początku wyeliminowana, są tzw. metale ziem alkalicznych. Należą do nich na przykład beryl, magnez, wapń czy rad. Wszystkie są bardzo reaktywne chemicznie, niektóre nawet wybuchowe.  

Z oczywistych przyczyn za pieniądz nie mogłyby posłużyć pierwiastki rakotwórcze i radioaktywne, takie jak uran i pluton.

Po dokonaniu wstępnej selekcji zostaje nam 49 pierwiastków. Ale większość z nich wciąż nie byłaby najlepszym wyborem. Tytan jest bardzo trudny do wytapiania. Aluminium za mało wytrzymałe, aby bić z niego monety. Miedź łatwo ulega korozji. Żelazo występuje w naturze zbyt obficie.

W efekcie pozostajemy z zaledwie 8 godnymi rozważenia kandydatami, którymi są metale szlachetne: platyna, pallad, iryd, osm, iryd, ruten, srebro i złoto. Jednak wszystkie poza srebrem i złotem — są zbyt rzadkie i niemożliwe byłoby wprowadzenie ich do szerokiego obiegu.

Złoto nie srebro?

Tym, co zadecydowało o zwycięstwie złota, jest jego chemiczna bierność. Oznacza to, że złoto nie wchodzi w reakcję z innymi pierwiastkami. W przeciwieństwie do srebra — nie matowieje i nie reaguje na powietrze oraz wodę. Oprócz tego jest bardzo plastyczne.

Uważam złoto za podstawową światową walutę

— tak o złocie mówił były prezes Fedu, Alan Greenspan, podczas tegorocznego wystąpienia przed Światową Radą Złota.

Złoto i srebro to jedyne waluty, które nie wymagają podpisu kontrahenta. Jednak to złoto jest o wiele bardziej wartościowe. Nikt nie odmówiłby odebrania zapłaty w złocie. Wartość instrumentów finansowych i walut jest uzależniona od sytuacji ich emitenta. Nie ma wątpliwości, że złoto od momentu wybicia pierwszej monety w 600 r. p.n.e. posiada samoistną i niepodważalną wartość.

— kontynuował. 

*Rozmowa odbyła się w 2013 roku.

 

Historia US Mint — monety świadectwem politycznej przeszłości USA

Historia US Mint — monety świadectwem historii politycznej i gosp. USA
Previous
10 lat po wielkim kryzysie — ile zyskali inwestujący w złoto?

10 lat po wielkim kryzysie — ile zyskali inwestujący w złoto?

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD