Strona główna, Złoto

Najbardziej innowacyjne zastosowania złota

wrz 6,2017  0

Złoto to przyszłość, i to nie tylko jeśli chodzi o inwestycje. Żółty kruszec ma swoje zastosowanie przy produkcji łączy internetowych czy wyposażenia astronautów, które chroni ich przed promieniowaniem i wysoką temperaturą. Złoto jest również elementem składowym katalizatorów samochodowych oraz używa się go w przy wytwarzaniu szeregu substancji chemicznych, z którymi codziennie mamy styczność. Jakie inne “złote” rozwiązania mają szansę  zmienić przyszłość ludzkości? 

Najbardziej innowacyjne zastosowania złota

Medycyna

Setki milionów nanocząsteczek złota są używane w tzw. szybkich testach diagnostycznych, czyli ogólnie dostępnych wyrobach medycznych, które umożliwiają pacjentom samodzielne przeprowadzenie w warunkach domowych różnego rodzaju badań, które wcześniej można było wykonać wyłącznie w laboratorium. Ta doskonale opracowana technologia zmieniła oblicze diagnostyki na całym świecie, szczególnie w krajach rozwijających się, gdzie mamy do czynienia z dużym rozpowszechnieniem chorób zakaźnych.

Światowa Rada Złota wsparła projekt naukowców z Imperial College w Londynie, którzy pracują nad udoskonaleniem technologii diagnozowania wirusa HIV. Za pomocą eksperymentalnej metody użycia złota nanocząsteczkowego są oni w stanie wykryć obecność chorobowej cząsteczki w bardzo niskich stężeniach, co znacznie poprawia wczesną wykrywalność choroby.

Obecnie trwają badania nad rolą, jaką złoto może odegrać w leczeniu raka. Opracowano już sposób dostarczania substancje przeciwrakowe bezpośrednio do guzów przy użyciu nanocząsteczek złota.

Ochrona środowiska

Nanocząsteczki złota stosuje się także w celu poprawy efektywności paneli słonecznych. Cały czas trwają poszukiwania nowych, supernowoczesnych katalizatorów, które potrafiłyby jeszcze skuteczniej przetwarzać energię słoneczną. Innym obszarem badań są nowe sposoby walki z zanieczyszczeniem wód podziemnych na obszarach uprzemysłowionych. Naukowcy próbują wynaleźć metodę, która pozwoliłby dosłownie rozbijać zanieczyszczenia i oddzielać je od wody.

Inżynieria 

W 2018 roku ma zostać uruchomiony Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, nazwany na cześć drugiego administratora NASA, który odpowiadał za realizację programu Apollo. Teleskop umożliwi naukowcom zbadanie pierwszych gwiazd i galaktyk, które uformowały się po Wielkim Wybuchu. Jego konstrukcja opiera się na 18 sześciokątnych, lustrzanych segmentach, które pokryto mikroskopijnie cienką warstwą złota. W ten sposób badacze zamierzają wykorzystać unikalną właściwość kruszcu do odbijania światła podczerwonego.

Te same właściwości odbijające uczyniły złoto cenną powłoką również dla wynalazków mających bardziej “przyziemne” zastosowanie. Pozłacane powierzchnie w oknach pozwalają pomagają izolować wnętrza przed niskimi temperaturami w zimie oraz wysokimi w lecie, co pozwala na obniżenie kosztów zużycia energii oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

 

Najbardziej innowacyjne zastosowania złota

Nowe technologie
Złoto odgrywa istotną rolę w najbardziej pionierskich projektach, o których słyszało tylko wąskie grono zainteresowanych. Amerykański start-up MC10 próbuje skomercjalizować tzw. rozciągliwą elektronikę, przy której tworzeniu wykorzystuje się złote druty o grubości kilkuset nanometrów. Elastyczne obwody mają olbrzymi potencjalny zakres zastosowań, np. w urządzeniach, które mogłyby być wszczepiane chorym w celu stałego monitorowania stanu ich organizmu. Prowadzone są również prace nad skonstruowaniem rozciągliwych paneli słonecznych, które można byłoby umieszczać na odzieży, czy zastosowaniem złota w ekranach dotykowych lub urządzeniach do przechowywania danych, opartych na pamięci flash.

 

 

10 lat po wielkim kryzysie — ile zyskali inwestujący w złoto?

10 lat po wielkim kryzysie — ile zyskali inwestujący w złoto?
Previous
anatomia-monety

Anatomia monety

Next

Brak komentarzy

  Dołącz do dyskusji

  Email this post to a friend.

  or Close

  Zaloguj

  Zgubiłeś hasło?

  Zarejestruj się

  LOST PASSWORD